zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec povodním? Snad ano!

01.12.2006
Voda
Konec povodním? Snad ano!
Obyvatelé Znojemska, kteří bydlí v záplavových oblastech pod Vranovskou přehradou, si snad konečně oddechnou. Krajský úřad připravil mimořádnou manipulaci nad rámec platného manipulačního řádu vodního díla Vranov. „Je to průlom,“ konstatoval vedoucí odboru životního prostředí Jaromír Mička.

Nejedná se o nový řád, jehož problémem je skloubit často značně protichůdné zájmy zainteresovaných stran (na něj si budeme muset ještě nějakou dobu počkat), ale v rámci možností umožňuje řešit případné povodně s předstihem, což doposud bylo možné jen v omezeném rozsahu.

Důležitým faktem je snížení maximální zásobní hladiny v zimním období o další dva metry, což znamená, že hladina bude vzhledem k přepadu nižší o takřka čtyři metry. Pokud jsou zásoby sněhu v povodí nad Vranovskou přehradou, může být nádrž vypuštěna ještě víc. Je možné uvolnit zásobní prostor až do poloviny objemu vody ve sněhu nad Vranovskou přehradou. Přehrada se nemůže vypustit celá, musí být zachována určitá výše hladiny, aby nedošlo k problémům se statikou hráze. I tak je možné snížit hladinu v extrémním případě až o takřka 20 metrů pod přepad. Dále je možné na základě údajů monitorovacích stanic při vydatných srážkách a také při nepříznivé předpovědi počasí předpouštění v předstihu i spodními výpustmi. V případě povodní či jejich hrozbě je možné z Vranovské přehrady operativně vypouštět 130 kubíků za sekundu (nedochází ještě k záplavám), po zabezpečení obce Vranov až 220 krychlových metrů. Dále je řešena problematika vypouštění nádrže při končící povodni.

„S touto verzí souhlasíme,“ konstatoval vedoucí úseku generálního ředitele Povodí Moravy ing. David Fína. Také Vladimír Vácha uvedl za EON, že z jejich strany nebyly vážnější připomínky a s navrhovaným řešením souhlasí. Vladimír Jakoby, vedoucí oddělení vodního hospodářství na Krajském úřadě Jihomoravského kraje uvedl, že bude vydáno rozhodnutí, čímž vstoupí mimořádná regulace v platnost. Bude platit až do schválení revize manipulačního řádu. Přírodě se poručit nedá, ale je v lidských silách některé negativní důsledky omezit. Dobrá manipulace s vodou na Vranovské přehradě je jednou z mnoha možností.

Jiří Eisenbruk
http://test.znojemsko.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí