zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna Tisová investuje do protihlukových opatření

01.12.2006
Hluk
Elektrárna Tisová investuje do protihlukových opatření

Elektrárna Tisová (ETI) Skupiny ČEZ už vynaložila a v příštích dvou letech ještě vydá mezi 20 miliony až 30 miliony korun na protihluková opatření. Měla by tak zamezit pronikání nadměrného hluku z technologického celku do okolí, na který si letos stěžovali obyvatelé obce Citice v sousedství elektrárny

Jak uvedl vedoucí odboru řízení provozu ETI Milan Andrejkovič, letos byla ETI mnohem častěji využívána při regulacích v elektrizační soustavě než v minulých letech a s tím souvisel i hlučnější provoz. Hluk vzniká při spouštění technologie i při jejím odstavování. Protože elektrárna bude využívána jako regulační zdroj i nadále, snahou je, obtěžovat okolí co nejméně. Snížení hluku je rovněž součástí integrovaného povolení k provozu, které elektrárna dostala od Karlovarského kraje.

Protihluková opatření jsou rozdělena do tří etap. V první etapě už v ETI provedli rekonstrukci chladicích věží číslo tři a pět včetně osazení ventilátorů s nízkými hodnotami hluku. Ve druhé etapě byly upraveny odvětrávací otvory strojovny a instalovány tlumiče sání vzduchu. Na řadě je třetí etapa rozložená od letoška až do roku 2008. Spočívá v montáži tlumičů hluku ve strojovně. Jde o obložení stěn strojovny. Stejným způsobem bude odhlučněna i kompresorová stanice. Dojde také na tlumiče zdrojů krátkodobého hluku kotelny. To jsou výfuky páry na střechu kotelny, které se používají v době, kdy ještě nemá pára dostatečné parametry pro výrobu elektrické energie a tepla.

Elektrárna Tisová, která byla postupně budována v letech 1954 až 1962, je nejstarší velkokapacitní elektrárnou a jedinou ze skupiny ČEZ v západních Čechách. Jde o klasickou pánevní elektrárnu, jež díky ekologickému programu ČEZ z 90. let disponuje moderními fluidními kotli. Sokolovská uhelná ji bude při současném objemu těžby zásobovat uhlím pouze do roku 2030.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí