zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplé listopadové počasí popletlo přírodu

02.12.2006
Příroda
Teplé listopadové počasí popletlo přírodu

Příroda asi zešílela. Tvrdí to lidé, kteří teď na konci listopadu místo lyžování na Šumavě sbírají houby nebo pozorují motýly a kvetoucí rostliny. Zrají také jahody a zvířata v plzeňské zoo se prohánějí ve venkovních výbězích.
Zatímco loni už v tuhle dobu byla lyžařská sezona v plném proudu, teď se na šumavských svazích místo lyžařů prohánějí motýli. Ti, kteří normálně vylétávají až na jaře, se začali objevovat zhruba před čtrnácti dny. Teploty se na Šumavě šplhají ke dvaceti stupňům a je tu turistů skoro jako na Václaváku. A mnozí si pak po návratu z lesa udělají smaženici.
Už podruhé také letos vykvetly druhy rostlin, které normálně kvetou až na jaře, třeba jaterník nebo lýkovec. Plodily i jahody. Před pár dny nasbírali misku jahod v jahodárně v Letkově u Plzně. V plzeňském arboretu Sofronka zase dozrávají brusinky. A v plzeňské zoo jsou ještě ve venkovním výběhu pelikáni, což je už o tři týdny déle než je obvyklé.
Teplé počasí ještě nějaký čas potrvá. Do poloviny příštího týdne by se nemělo výrazněji ochladit. Na horách se většího sněžení dočkáme někdy po desátém prosinci.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí