zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zásadní omyl

04.12.2006
Ovzduší
Zásadní omyl
Rozhovor o globálním oteplování s ředitelem Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy Bedřichem Moldanem vyšel v Ekonomu č. 46/2006.

Děkuji za články s tématikou "globální oteplování". Pociťuji značný nedostatek zájmu o toto téma ze strany českých ekonomů a politiků. Čestnou výjimkou je ekonom a prezident Václav Klaus. Jeho postoj je vzácně konzistentní již mnoho let. Má za to můj obdiv, a to i přesto, že s odborným obsahem jeho vyjádření o skleníkovém efektu, globálním oteplování a vlivu člověka na počasí a klima zcela zásadně nesouhlasím.

Objektivní odhad budoucího vývoje ekonomiky v souvislosti s probíhající změnou klimatu nelze ve světových, a tím méně v českých, odborných nebo populárních periodikách nalézt příliš často. "Sternova" zpráva však opět na chvíli zvedla vlnu zájmu o globální změny. Pan profesor Moldan je v podobných situacích vždy na správném místě a snaží se přes sdělovací prostředky přibližovat veřejnosti důležité informace.

Bohužel se pan profesor dopouští zcela zásadního omylu, který v tomto rozhovoru opět zopakoval. I on je ve svých postojích vzácně konzistentní. Považuje vliv člověka na klimatický systém za dominantní a přirozené astronomické a terestriální vlivy za podružné. Neexistuje v odborném světě seriózní práce, která by dokladovala 90% podíl vlivu člověka na změnách klimatu, jak tvrdí profesor Moldan.

Naše znalosti klimatického systému a jeho chování nám neumožňují kvantifikovat vliv člověka a přirozených vlivů - postavení Země ve vesmíru, vliv Slunce, změny ekliptiky apod. Vliv člověka na klima je zcela jasný a zřejmý. Ropná krize 70. let minulého století byla procházkou v růžové zahradě v porovnání s problémy, kterým lidstvo bude vystaveno v následujících desetiletích. Každý člověk by měl změnit svůj vztah k přírodě a každé společenství se musí připravit na změny, které nás čekají. Ničeho však nedosáhneme tím, že budeme tvrdit, že víme, když nevíme.

Radim Tolasz, náměstek ředitele, Český hydrometeorologický ústav
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí