zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V 9 z 10 čínských měst je znečištěná či vyčerpaná podzemní voda

05.12.2006
Voda
V 9 z 10 čínských měst je znečištěná či vyčerpaná podzemní voda
Peking - Podzemní vodní zdroje v devíti z deseti čínských měst jsou znečištěné či vyčerpané. Jejich obnova by mohla trvat i stovky let, napsala agentura Nová Čína.

V pobřežních oblastech nadměrné využívání vody z rezervoárů způsobuje, že do nich proniká slaná mořská voda a znehodnocuje je. Problém působí i fakt, že kvůli vysychání zdrojů se mění tlak v podzemích vrstvách půdy, což vede k sesuvům.

Nejlidnatější země světa má omezené vodní zdroje. Na jednoho Číňana připadá v průměru asi jedna třetina světového průměru; toto číslo navíc stále klesá. Podzemní zdroje jsou klíčové, neboť představují až 70 procent zásob pitné vody.

"Podzemní vody jsou nyní kontaminovány v asi 90 procentech čínských měst," uvedl podle agentury Reuters zástupce ředitele čínského Státního úřadu ochrany přírody Čang Li-ťün.

Roky, kdy se Čína snažila prakticky za každou cenu prosazovat ekonomický růst země, se projevily na tamním životním prostředí. Problémy s tím spojené vedly Peking k tomu, že začíná prosazovat opatření pro jeho zlepšení. Úřady ale připouštějí, že zatímco povrchové toky a vodní plochy se mohou poměrně rychle vyčistit, u podzemních zdrojů to může trvat stovky let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí