zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mezi konzumem a dotacemi

05.12.2006
Obecné
Mezi konzumem a dotacemi
Ve svém článku pro HN o chrámech konzumu Martin Bursík kritizuje neekologické dovážení potravin přes celou Evropu místo využití domácích výrobků. Důvodů pro levné potraviny ze zahraničí na našich pultech je několik.
První je schopnost jedné země produkovat něco levněji než ostatní. Druhý důvod je nesmyslná dotační politika Evropské unie, která pokřivuje trh. Kvůli dotacím vzniká komparativní výhoda i tam, kde by jinak nebyla. Opatření EU způsobuje ,že se vyplatí nakoupit a dovézt různé dotované produkty, které bychom jinak odebírali od našich zemědělců. Navíc se tím v mnohých krajinách udržuje nevýhodná produkce místo toho, aby se přešlo na efektivnější.
Třetím důvodem nadužívání kamiónové přepravy je zdánlivě levná silniční doprava. Její nízká cena spočívá v tom, že dopravci nenesou plně všechny náklady s tím spojené, například opotřebení silnic, znečištění ovzduší, sníženou bezpečnost a další negativní externality. Tyto náklady pokryjí všichni lidé ze svých daní.
Nápravou situace je tedy revize dotační politiky EU. Dotace by měly zemědělcům kompenzovat jen pozitivní externality, tedy prospěch, který přinášejí společnosti, ale zákazníci ho v cenách nezaplatí. Výše mýtného odpovídající opravdovým nákladům na dopravu pak zdraží veškeré produkty dovážené po silnicích a neviditelná ruka trhu způsobí velmi ekologické chování firem i zákazníků. Stačí nechat náklady spravedlivě zaplatit ty, kdo je skutečně způsobují. Umožní to pak i snížit daně, protože silnice si na sebe lépe vydělají.
Výsledkem popsaného stavu bude, že z dovozu budou v obchodech především potraviny, které sami nevyrobíme a nevypěstujeme (exotické ovoce atd.), nebo které budou i se všemi náklady na dopravu svým poměrem kvality a ceny srovnatelné s domácími nebo lepší. A dovoz bude řešen převážně železnicí.
Odpověď na ekologické problémy se silniční dopravou je podle mého názoru následující: uvolněme trh, neregulujme, nedotujme nesmyslně ani zemědělství, ani dopravu. Neviditelná ruka trhu, kterou mají tak rádi ekonomové a nemají rádi právě ekologové, přinese ekologické chování a ekonomický prospěch nám všem. Skutečně ekonomické chování není v rozporu s ochranou životního prostředí.
Přemysl Tišer, SNK Evropští demokraté
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí