zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brně mohou lidé koupit přírodě k vánocům stromeček

11.12.2006
Příroda
Les
V Brně mohou lidé koupit přírodě k vánocům stromeček
Jak je již tradicí brněnské Ekologické poradny Veronica - celý prosinec se budou v poradně prodávat jedličky v květináči. Každý, kdo si jedličku zakoupí, může strávit Vánoce se živým stromkem a 31.3.2007 jej společně s pracovníky poradny vysadit do přírody. Tříleté jedličky mají certifikát FSC, což znamená, že pocházejí z přírodě blízkého hospodaření.

„Vánoční stromky – stromy pro život“ je název již tradičního vánočního prodeje živých stromků, který pořádají brněnské nevládní organizace Rezekvítek, ZO ČSOP Veronica, Lipka, YMCA, občanské sdružení Smrk a Nadace Partnerství ve spolupráci s Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny. Zakoupením živého vánočního stromku mohou lidé přispět k ochraně přírody a ještě podpořit návrat jedlí do našich lesů.

„Jen v naší republice se každý rok prodá přes milion stromků, které se po Vánocích stávají odpadem. Kdyby se následně vysadilo pouhé procento z nich, znamenalo by to 10 tisíc nově vysazených stromků každý rok“, uvedl Petr Laštůvka z občanského sdružení Rezekvítek. Brněnské nevládní organizace se proto rozhodli prodávat jako alternativu k běžným stromkům asi 40 cm vysoké jedličky v květináči, které jejich majitelé po Vánocích mohou vysadit. Jak se o ně starat během vánoc se lidé dozvědí z přiloženého letáčku.

Jde o jedli bělokorou z Lesního podniku Křtiny. Jedná se o druh typický pro brněnský region, ale v důsledku předchozího hospodaření výrazně ustoupil smrku. Na jejím ústupu se podílel zejména holosečný způsob hospodaření v lesích, postupné vysoušení krajiny, průmyslové imise, okus a ohryz spárkatou zvěří. Všechny příčiny ústupu jedle nejsou dosud uspokojivě vysvětleny. V roce 1950 bylo zastoupení jedle v lesích České republiky 2,8 %. V roce 1990 už to bylo pouze 1,3 %.

Jedličku není vhodné nechávat při pokojové teplotě. V bytě by měla strávit maximálně 3 dny, ale spíše méně. Vysazování sazeniček proběhne 31.3.2007 kdy budou moci všichni, kteří si jedličku koupí, vysadit sazeničku do lesa nedaleko Brna.

Na nákup je vhodné si přinést svoji tašku, nejlépe papírovou nebo plátěnou. Jedlička stojí 80,- Kč a kromě poradny na Panské 9 je k dispozici na Jezírku, Rezekvítku a Rozmarýnku, na Kounicové a Vaňkovce YMCA a Králově Poli v Zahradě u smrku.

S prodejem stromečků pomáhají také známé osobnosti, se kterými se tak zájemci mají možnost setkat. Na mikuláše to byl bluegrassový zpěvák Robert Křesťan a 18.12.2006 bude jedličky od 16 hodin prodávat Arnošt Goldflam.

Zdroj: [Econnect/Veronica]

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí