zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krajský úřad nesouhlasí s rozšířením lisovny plechů v Úvalech u Prahy

14.12.2006
EIA
Krajský úřad nesouhlasí s rozšířením lisovny plechů v Úvalech u Prahy

PRAHA/ÚVALY - Krajský úřad Středočeského kraje vydal nesouhlasné stanovisko k zásadnímu rozšíření výroby firmy ESSA Czech, s.r.o (1). Konstatoval, že lisování automobilových plechů nepatří do zón navazujících na obytnou zástavbu na okraji Úval. Hluk a další vlivy provozu a z dopravy by rozšířením ještě zhoršily bydlení v této části města. Původní i plánovaný provoz je navíc v rozporu s územním plánem Úval. Toto stanovisko k dostavbě lisovny bylo připraveno již před rokem. Vedení továrny však odmítalo zaplatit Krajskému úřadu za posudek, který záměr kritizoval. Potom co ESSA Czech uhradila svůj dluh, napadne zřejmě obsah stanoviska, domnívají se úředníci Krajského úřadu.

Negativní stanovisko k posouzení vlivu záměru Dostavba výrobního závodu ESSA CZECH spol. s r.o. Úvalyna životní prostředí (proces EIA) odůvodnil Krajský úřad mj. takto: „Z krajinářského hlediska je nejvhodnější využití daného prostoru se zachováním současné struktury, ve kterém se rozkládá obytná zástavba, selská usedlost se zázemím apod., jejichž pozaďovou kulisu vytváří zeleň Klánovického lesa na jedné straně a doprovodná zeleň lokálního biokoridoru podél řeky Výmoly na opačné straně. Výstavba resp. rozšíření průmyslového závodu jsou pro daný prostor nepatřičné.“

I přes negativní závěr procesu EIA může investor požádat o vydání územního rozhodnutí a dalších povolení. Stanovisko hodnotící vlivy na životní prostředí je pouze jedním z podkladů pro další rozhodování. Jeho nerespektování ale musí být odůvodněno. „Další věcí je pak rozpor rozšiřování lisovny s územním plánem. ESSA by v tomto případě mohla zopakovat svoji taktiku z minulosti a prosazovat rozšíření továrny v rozporu se zákonem,“ uvažuje Mgr. Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.

Proti jakémukoli rozšiřování se postavili nejen občané Úval a místní spolky, ale i zastupitelstvo města.

Společná tisková zpráva občanského sdružení Nové Úvaly a Centra pro podporu občanů sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí