zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mostecká uhelná překračuje hlukové limity Starosta Horního Jiřetína ji vyzval k zastavení noční těžby

14.12.2006
Hluk
Mostecká uhelná překračuje hlukové limity Starosta Horního Jiřetína ji vyzval k zastavení noční těžby

Otevřeným dopisem dnes starosta města Horního Jiřetína Branko Glavica vyzval výkonného ředitele společnosti Mostecká uhelná (MUS) Petra Kolmana, aby bezodkladně zastavil noční těžbu ve velkolomu ČSA. Provoz velkolomu totiž v nočních hodinách způsobuje na území Horního Jiřetína překračování platných hygienických limitů hluku. Potvrzují to i výsledky opakovaného měření prováděného pro potřeby MUS Výzkumným ústavem hnědého uhlí, a.s.[1] Nejvíce jsou postiženi obyvatelé osady Černice, která je administrativní částí Horního Jiřetína. Průměrné hladiny hluku zde totiž zákonný limit překračují až o 12 decibelů[2].

Starosta svým dopisem reaguje na nedávné prohlášení ředitele Kolmana, který v regionální televizi DAKR slíbil obyvatelům Litvínova: „V případě, že nedokážeme dodržet všechny zákonné normy a limity, nemůžeme se přiblížit na vzdálenost pěti set metrů od města, kterou uvádíme jako maximální hranici přiblížení, ale skončíme třeba o kilometr dále.“  Kolman uvedl, že stačí stížnost na zvýšenou prašnost nebo hlučnost od obyvatel a společnost nemůže s těžbou postoupit dál. [3]

Starosta Glavica dnes konstatoval: „Pokud nás pan Kolman nepovažuje za občany druhé kategorie, doufám, že svůj příslib vztáhne i na Horní Jiřetín. K překračování hlukových limitů na území našeho města dochází již několikátým rokem a situace se s přibližováním dolu stále zhoršuje. Chceme proto, aby MUS svoje rypadla vypínala alespoň  noci.“

Obec tedy nepožaduje úplné ukončení těžby, ale zastavení provozu ve velkolomu v nočních hodinách (tj. od 22 do 6 hodin).  Starosta zároveň těžaře vyzval, aby zřídili kontinuální měření hluku v Černicích s tím, že výsledky měření budou on-line zpřístupněny občanům a překročení hygienických limitů povede k automatizovanému odstavení rypadel.

Starosta upozornil, že pokud budou těžaři jeho výzvu ignorovat a do Vánoc noční těžbu nezastaví, použije město k ochraně zájmů svých občanů prostředky správního, občanského a v krajním případě i trestního práva[4].

Kontakty:

Branko Glavica, starosta města, mobilní telefon 606 754 261

ing. Vladimír Buřt, místostarosta města, mobilní telefon 724 081 095

[1] Kompletní výsledky měření má město Horní Jiřetín k dispozici v tištěné podobě a zájemcům je poskytne na vyžádání.

[2] Vzhledem k tomu, že decibel je logaritmická jednotka, odpovídá nárůst o 20 decibelů desetinásobnému zvýšení hluku. Zvýšení o 12 decibelů představuje čtyřnásobně intenzivnější hluk (tedy zvýšení o 400 %).

[3] Vyjádření Petra Kolmana v diskusi vysílané regionální televizí DAKR dne 16. listopadu 2006, citováno dle Důlních novin č. 23/2006

[4] Město může např. iniciovat správní řízení, ve kterém zastavení těžby nařídí Krajská hygienická stanice. Podáním tzv. sousedské žaloby podle § 127 občanského zákoníku se může domoci, aby rušení hlukem zakázal těžařům soud. Pokud by i poté překračování hygienických limitů pokračovalo, připadá v úvahu výkon soudního rozhodnutí exekucí, případně trestní stíhání pro poškození životního prostředí (§181a trestního zákona).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí