zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochranáři budují ekologický dům

18.12.2006
Obecné
Ochranáři budují ekologický dům

Objekt v Bystřičce u Vsetína jsou rozhodnuti využít jako názornou pomůcku při seminářích

Ekologický způsob vytápění zavádějí ochránci přírody z Valašského Meziříčí ve své roubené chalupě v Bystřičce u Vsetína. Systém chtějí využít jako názornou ukázku při seminářích o obnovitelných zdrojích energie.
Kachlová kamna, do nichž je zavedeno měděné potrubí, dokážou vyhřát prostřednictvím radiátorů místnosti o ploše sto metrů čtverečních. „Využíváme odpadní teplo, které by jinak uniklo komínem,“ uvedl jednatel ochranářů Milan Orálek.
Stejný systém vytápění byl znám už v první polovině minulého století. „Využívali ho především němečtí obyvatelé ve svých domech v Sudetech. Ohřívali si tak vodu a vytápěli své rozlehlé statky. Lidé, kteří se do jejich domů nastěhovali po válce, však zřejmě nepochopili, k čemu systém trubek slouží, a na tento ekologický způsob topení se zapomnělo,“ poznamenal Orálek.
Ochranáři chalupu v Bystřičce postupně upravují tak, aby mohla sloužit jako ukázka ekologického domu. Podkroví, v němž zřídili další pokoje, zateplili ovčí vlnou. „Naše zkušenosti už využívají první zájemci. Majitel hospody v Pulčíně si také zavedl vytápění z kachlových kamen. Náklady se mu vrátily za třináct měsíců,“ uvedl Orálek.Radovan Stoklasa

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí