zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

rása přírody podle fotografa Jiřího Havla

06.01.2007
Příroda
rása přírody podle fotografa Jiřího Havla

Dvorní fotograf českých Krkonoš Jiří Havel, jinak vynikající tvůrce fotografií krajin, vydal již dvacátou publikaci svých prací, tentokrát soubor nazvaný jednoduše Fotografie. V knize představuje své nejlepší obrázky, které pořídil nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí.

Kdo je Jiří Havel

Narodil se v Horní Branné u Jilemnice roku 1931. Studoval na Gymnáziu ve Vrchlabí, poté byl dva roky zaměstnán v Autozávodech Vrchlabí jako kreslič a následně vystudoval Vysokou školu železniční v Praze. Stále jej ale lákalo cestování a příroda. Od roku 1980 je na volné noze coby fotograf.

Zachycuje v nich krásu a drsnost českých horských oblastí, divokých pralesů i kouzlo a exotiku Patagonských And, Austrálie či Himálaje. Havel, pro nějž je důležitá brilantní technika a světelné podmínky, vypráví poeticky příběhy horské květeny, nechává působit magické tvary potoků a vodopádů, pohrává si s přírodními strukturami a živly.

Jiří Havel: Fukýř na Zadní planině (1986)

Motivy zimní a letní krajiny vás v barevném i černobílém provedení zavedou do romantických a drsných koutů naší planety. Jiří Havel je fotografický samouk, pořádal řadu samostatných výstav a účastnil se několika společných expozicí.

Jiří Havel: Krkonoše ze Zlatého návrší (1999)

Jiří Havel: Fotografie, Karmášek, 2006, 235 str.

Kateřina Farná, Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí