zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úhyn plameňáků v Keni zřejmě zavinily přirozené změny v přírodě

07.01.2007
Příroda
Úhyn plameňáků v Keni zřejmě zavinily přirozené změny v přírodě
Přirozené změny v přírodě a nikoli člověkem způsobené narušení životního prostředí zřejmě způsobily masový úhyn plameňáků v Keni. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vědecká zjištění.

V posledních letech v této východoafrické zemi uhynuly desetitisíce plameňáků, kteří patří k velkým turistickým lákadlům a jsou častým námětem pohlednic, kreseb na tričkách a snímků z dovolené.

Odborníci z organizace pro životní prostředí Earthwatch zjistili, že například plameňáci na jezeře Bogoria zkonzumují pouze desetinu potřebného denního množství potravy. Na vině jsou lijáky, které do jezera přinášejí přívaly, jež následně naředí jejich hlavní potravu - řasy.

Badatelé také pozorovali změny v chování těchto ptáků, kteří už se ve skupinách nebrodí mělkými pobřežními vodami jezera, nýbrž hledají potravu na otevřené vodě či v malých dešťových kalužinách a potocích.

"Za sedm let práce na jezeře Bogoria jsem nikdy neviděl plameňáky malé živit se z louží a potoků," poznamenal vedoucí výzkumného týmu David Harper z Leicesterské univerzity. "Teď se obáváme, že potíže s potravou by mohly vést k rozsáhlému úhynu plameňáků, ať už přímo zaviněnému hladověním, nebo nepřímo zvýšenou náchylností k infekčním nemocem," řekl.

Podle Earthwatch výsledky studie naznačují, že hlavní příčinou hromadného umírání keňských plameňáků jsou spíše přirozené výkyvy v životním prostředí nežli znečištěné prostředí.

V 90. letech minulého století pomřely v Keni desetitisíce těchto opeřených krasavců, což ve značné míře ohrozilo i příjmy z cestovního ruchu do státní pokladny. Mnozí dávali vinu znečišťování prostředí, přesto však tehdy přesná příčina jejich úhynu zůstala tajemstvím.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí