zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jaderná energie: opatrné ano z EU

15.01.2007
Energie
Jaderná energie: opatrné ano z EU
Zásadní součástí budoucnosti evropské energetiky by měly být jaderné elektrárny. Nová energetická koncepce jde v tomto směru nejdál z plánů, které Brusel dosud představil, a považuje jádro za obnovitelný zdroj.
Jaderná energie je politicky velice ožehavé téma. Komise ji proto doporučuje velmi obezřetně. "Nejdřív musím zdůraznit, že rozhodnutí, zda spoléhat na jadernou energii či nikoli, je věcí každého členského státu," prohlásil včera eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs.
Stejně opatrná je i nová strategie, která se snaží soustředit na fakta. K těm nejzásadnějším patří, že jaderné elektrárny nyní vyrábějí téměř třetinu elektřiny v celé Evropské unii, přičemž jde o jeden z nejlevnějších zdrojů energie. Při její výrobě nedochází k emisím velkého množství skleníkových plynů a její cena je relativně stálá.
V současnosti se energie z jádra vyrábí v 15 ze 27 zemí unie. Nejvíce ve Francii, jejíchž 59 reaktorů zajišťuje 80 procent dodávek elektřiny. Naopak část členů v čele s Rakouskem vystupuje ostře proti jaderné energii.
Některé země se dříve rozhodly jádro přestat využívat, ale nyní obracejí. V Německu kvůli tomu propukl spor ve velké vládní koalici. Křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové tlačí na to, aby vláda zrušila plán odstavit jaderné elektrárny, ale jejich koaliční partneři, sociální demokraté, na tom trvají. Zbavit se jaderné energie původně chtěla i Británie, ale premiér Tony Blair to loni nakonec odmítl.
Evropská komise přiznává, že tento druh výroby elektřiny s sebou přináší složité otázky spojené s jaderným odpadem a odstavením vysloužilých reaktorů. Zároveň ale tvrdí, že pokud v Evropě klesne podíl jaderných elektráren na celkové výrobě elektřiny, musí je nahradit jiný druh energie s nízkými emisemi.
"Jinak bude ještě složitější dosáhnout našich cílů v boji proti změnám klimatu a za zvýšení naší konkurenceschopnosti i za zabezpečení dodávek energie," varoval Andris Piebalgs.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí