zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká cesta: Rusko i jádro

15.01.2007
Energie
Česká cesta: Rusko i jádro
Martin Říman, ministr průmyslu a obchodu

HN: Jak by mělo Česko zareagovat na hrozbu, že k nám Rusko může přestat dodávat ropu?
Česko už na tuto hrozbu zareagovalo v první polovině 90. let, kdy prozíravě postavilo alternativní ropovod z Ingolstadtu do Kralup. Ten je klíčovým prvkem české bezpečnosti v otázce dodávek ropy. Měli bychom posílit kapacitu toho, co k nám z ingolstadtského ropovodu může při podobných problémech přitéct.


HN: Mělo by tedy Česko po zkušenostech z posledních dní snížit energetickou závislost na Rusku?
Já si to tak i po zkušenostech z minulých dní úplně nemyslím. Získávat ruskou ropu prostřednictvím ruského ropovodu je pro nás ekonomicky výhodné. Je třeba neustále zvažovat rizika. Pokud se nestane v Rusku něco kolosálního, tak náklady na úplné odstoupení by nebyly úplně přiměřené. Naše zásoby jsou na čtyři měsíce. To znamená, že jsme schopni podobné minikrize vcelku dobře zvládat.


HN: Zelení říkají, že by Česko mělo při snižování energetické závislosti na Rusku více investovat do obnovitelných zdrojů, jako jsou například biopaliva. Podle nich bychom měli mít do roku 2020 asi 20 procent paliv z obnovitelných zdrojů. Co na to Martin Říman?
Je to nesmysl. Jedna věc jsou pěkné věci, které znějí libě každému uchu, a druhá věc je realita. Co se týče toho, kolik toho jde v Česku celkově vyrobit z biomasy (od šťovíku přes obilí až po stromy), tak to je jen asi patnáct procent veškerých energií. A biopaliva se vyrábějí právě z biomasy. Fyzikální zákony platí i pro zelené.


HN: Jak moc je to do budoucna důležité vyrábět elektřinu z jádra?
To je naše jediná záchrana. Nejen nás, ale celé Evropy. Evropa je hustě zalidněné území, kde biopaliva nejsou schopna zajistit energetické potřeby. Nemáme zdroje plynu a ropy. Těžba uhlí je pak pochopitelně spojena s protesty obyvatelstva. Jediný jiný zdroj, než je jádro, zatím není na obzoru.


HN: V trojkoaliční smlouvě je ale napsáno, že by se neměly stavět další jaderné elektrárny...
Kdybych byl samovládce, tak by se stavěly. Ale já jsem jen jeden z osmnácti členů vlády a respektuji, co je napsáno v trojkoaliční smlouvě.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
12
9. 2017
12-14.9.2017 - Veletrh, výstava
Birmingham
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
26
9. 2017
26-28.9.2017 - Konference
Duisburg
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí