zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firmy lepší domácností

16.01.2007
Odpady
Firmy lepší domácností
Pražáci si myslí, že jsou ve znalostech, jak sbírat a recyklovat odpadky, nejlepší, ale není to pravda, větší znalosti mají například Moravané. Vyplynulo to z výzkumu společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin, které se zabývají zpětným odběrem vyřazených elektrospotřebičů.

V popelnici zatím končí 72 % použitých kompaktních zářivek, 49 % lineárních zářivek, téměř polovina fénů a dalších malých elektrospotřebičů. Mnohem lepší situace je u praček, televizorů a chladniček, které si již lidé většinou zvykli odevzdávat do sběrných dvorů.

Povědomí o tom, že se mají vyřazené elektropřístroje odevzdávat k recyklaci, je přitom mezi lidmi opravdu vysoké - téměř 95%. Neznamená to však ještě, že se elektroodpadu z domácností sebere hodně: je to zatím jen něco málo přes dva kilogramy na hlavu za rok. Průměrný Evropan vyprodukuje ročně 17-20 kg elektrošrotu.

PODNIKY A ORGANIZACE zacházejí s elektroodpadem daleko svědomitěji než domácnosti. Podle výzkumu, který zahrnul víc než 300 firem, většinou odevzdávají vyřazená elektrozařízení do sběrných dvorů, často využívají služeb specializovaných firem. K recyklaci se tak z firem dostanou dvě třetiny televizí a faxů, tři čtvrtiny sporáků, 63 % ledniček, víc než polovina počítačů a monitorů. Nechtějí riskovat finanční postih, proto třídí daleko spolehlivěji. Čtvrtina firem dokonce zaměstnává člověka, který je za ekologické odstranění elektrospotřebičů přímo odpovědný.

Menší spotřebiče z kanceláří přesto končí spíš v popelnici, např. rychlovarné konvice. Obecně však platí, že čím je podnik větší, tím lépe se stará o svůj elektroodpad, jak potvrzuje Roman Tvrzník z kolektivního systému Elektrowin.

Nejčastěji jsou v podnicích měněny zářivky a svítidla, dále pak rychlovarné konvice a mobily. V roce 2005 více než dvě třetiny podniků vyřadily počítač a monitor.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí