zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodárny zahájily útok proti pesticidu atrazin

16.01.2007
Voda
Vodárny zahájily útok proti pesticidu atrazin

Třebechovice p. O. - V prameništi v Bědovicích byl létě 2005 zjištěn nadlimitní výskyt atrazinu, což je jeden z druhů pesticidu.

Společnost VAK Hradec Králové dnes zahajuje stavbu za 23 milionů korun, která problém s pitnou vodou ve městě pod Orebem vyřeší .

Viník nebyl zjištěn

Technicko provozní náměstek společnosti VAK Hradec Králové Pavel Loskot upřesnil, že atrazin je druhem pesticidu, který se nezákonně používá k ošetřování lesních porostů. ô Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele pro znečištění prameniště pitné vody, avšak policie jej dosud nezjistila,ô uvedl náměstek.

Kromě nepříznivého vlivu atrazinu je ve zdejší pitné vodě také nežádoucí nízký obsah vápníku a vysoká acidita, která působí problémy ve styku s litinovým potrubím rozvodné sítě. Voda je poměrně agresivní a rozpouští železo stěn vodovodu.

V domácnostech pak působí železité zákaly. Podle hygienické normy může být v pitné vodě 0,2 miligramu železa na litr. V roce 2005 v síti v Třebechovicích dosahoval obsah železa až jednoho miligramu, takže limit byl překračován pětinásobně. Provozovatel vodovodu, Královéhradecká provozní, provedla opatření a obsah atrazinu i železa ve vodovodní síti je nyní v normě, což je dobrá zpráva pro odběratele. Voda z Bědovic se míchá s vodou ze zdroje v Lité.

Dojde k zlepšení

V třebechovické vodovodní síti jsou také problémy s tlakem vody. Všechny zmiňované potíže byly důvodem k ráznému řešení. äNa stavbu jsme získali státní dotaci 10 milionů 431 tisíc. Postavíme například budovu aerace, tedy pro provzdušnění vody, dále tři nové čerpací stanice pro její míchání. Úpravou projde i vodojem a postaví se 850 metrů vodovodního potrubí. Plánovaná opatření přispějí k zlepšení kvality vody v Třebechovicích. Stavba má být dokončena letos,ô dodal Loskot.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí