zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Euro: Tlustý navrhl dluhopisy za 163 mld. na ekologické škody

17.01.2007
Obecné
Euro: Tlustý navrhl dluhopisy za 163 mld. na ekologické škody

Praha - Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý navrhl na konci loňského roku změnu způsobu financování státních ekologických závazků. Bezmála 163 miliard korun, které si odstraňování minulých ekologických škod do roku 2015 vyžádá, chce získat jednorázovou emisí dluhopisů. Podle původního návrhu ministrových úředníků měly být náklady na sanaci čerpány postupně ze státního rozpočtu, zhruba v rozsahu 18 miliard korun ročně. Ve svém pondělním vydání to napsal týdeník Euro.

Ministr Tlustý však rozhodl, že vyrovnání se škodami proběhne najednou. Svým úředníkům zadal podle Eura úkol vypracovat návrh zákona o státním dluhopisovém programu. Po jeho schválení by měly být jednorázově vydány dluhopisy na všechny budoucí ekologické škody. Peníze mají být podle jeho představ deponovány na zvláštním účtu ministerstva a ze zákona určeny výlučně na financování ekologických zátěží.

Tlustý odmítl i kompromisní návrh svého náměstka Bohdana Hejduka, který navrhoval vypracovat zákon o dluhopisovém programu, ale samotné dluhopisy emitovat průběžně podle skutečných potřeb v jednotlivých letech, dodává Euro.

Aktualizaci objemu ekologických škod a stanovení objemu emise dluhopisů dostal na starost pověřený náměstek Karel Zeman. Dluhopisy by se podle představ Tlustého měly vydat koncem roku 2007, napsal týdeník.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí