zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Skutče nechtějí vyměnit stromy za supermarket

17.01.2007
Příroda
Obyvatelé Skutče nechtějí vyměnit stromy za supermarket

SKUTEČ – Společnost Plus nedávno představila svůj plán postavit ve Skutči na Pardubicku nový supermarket s potravinami. Měl by vzniknout v Družstevní ulici na místě dnešní zelené plochy s hřištěm. Místní obyvatelé s tím nesouhlasí. Založili Občanské sdružení Za zelenou Skuteč a  žádají, aby bylo zastaveno právě probíhající územní řízení. Obávají se, že supermarket zhorší životní prostředí. Stavba by si vyžádala mimo jiné vykácení padesáti zdravých stromů. Lidé obviňují vedení města z přehlížení zájmů obyvatel.
 
„Zelená plocha podél Družstevní ulice je posledním místem využitelným k rekreaci a odpočinku obyvatel celého sídliště. Přivítali bychom spíše vysazení dalších stromů než ničení vzrostlé zeleně a oblíbeného přírodního zákoutí. Radnici jde ale zřejmě jen o peníze, které získala prodejem příslušných pozemků,“ říká Miroslava Filipi, která zastupuje místní Občanské sdružení za zelenou Skuteč. To se zúčastnilo procesu hodnocení vlivů stavby na životní prostředí (EIA) a nyní je také účastníkem probíhajícího územního řízení. „Navrhujeme, aby stavební úřad nevydal povolení k umístění supermarketu, protože by tím došlo ke zhoršení životního prostředí,“ vysvětluje Filipi.
 
Podle právníka Lukáše Matějky z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika by měly úřady brát názor místních vážně. „V Družstevní ulici jsou již dnes překračovány limity pro hluk, a to vinou blízkého obchvatu města. K zátěži přispívá také doprava kameniva z lomů Litická a Leštinka. Výstavba supermarketu s parkovištěm přitáhne další auta,“ sdělil Matějka. Podle něj je však důležitý už samotný postoj obyvatel. „I bez ohledu na přesné vyčíslení škodlivých vlivů by mělo vedení města respektovat názor občanů na rozvoj jednotlivých území. Pokud lidé preferují park před supermarketem, neměli by zůstat přehlíženi.“
 
Vedle dopravní zátěže a kácení stromů kritizují občané i celkový záměr. „Laciná hala supermarketu zcela zničí estetickou hodnotu krajiny,“ uvádí Hana Prášková, která bydlí v Družstevní ulici. „Jako by nestačilo, že máme přijít o zeleň. Aby se investor vešel do zákonných limitů pro hluk, chce nás navíc obehnat  protihlukovou stěnou. Supermarket má přitom stát sotva dvacet metrů od našich domů a vedle něj má být parkoviště pro stovku aut. Smířit se s takovým prostředím pro život a koukáním do zdi místo do parku by bylo velmi těžké. Přitom supermarket je možné postavit na řadě vhodnějších míst,“ dodává Prášková.
 
Podle vedoucího Centra pro podporu občanů sdružení Arnika sužuje podobný problém, jaký mají lidé ve Skutči, i obyvatele mnoha dalších měst. Firma Lidl nedávno zveřejnila projekt na výstavbu supermarketu v Ostravě-Porubě. Stavba by si vyžádala pokácení 70 zdravých stromů v tamním parku. Podobnou situaci řešili také občané středočeského města Odolena Voda, kde vyrostla na zcela nevhodném místě prodejna Tesco. Tatáž firma nedávno zničila  park v centru Pardubic. „Unifikované nákupní objekty devastují architekturu měst i estetické vnímání krajiny. Obchodní řetězce zkrátka potřebují vydělávat peníze. Šokující je ovšem přístup správních úřadů a vedení měst. Jejich zástupci by měli hájit zájmy občanů a zdravé životní prostředí. Betonování městských parků kvůli budování supermarketů je nepochopitelně brutální a krátkozraký počin,“ řekl Skalský. Centrum pro podporu občanů v podobných případech nabízí poškozeným lidem bezplatnou právní a odbornou pomoc.

Společná tisková zpráva Občanského sdružení Za zelenou Skuteč

a Centra pro podporu občanů sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí