zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Izraelská bariéra chrání palestinské ovce před vlky

20.01.2007
Příroda
Izraelská bariéra chrání palestinské ovce před vlky

Systém plotů a vysokých zdí budovaný Izraelem na palestinském západním břehu Jordánu sice výrazně ztěžuje teroristům pronikání do židovského státu, zároveň už si ale vyžádal krvavou daň ve stádech izraelských farmářů.
Vlci, kteří dosud během zimy putovali z Izraele za potravou na palestinské pastviny, totiž nyní musí lovit na izraelské straně bariéry.
„Vlci se obvykle stahovali na západní břeh, zejména kolem Džanínu se pase hodně stád,“ řekl regionální šéf izraelské ochrany přírody Dror Pevsner britskému listu The Sunday Telegraph (ST), jenž o nečekaném dopadu stavby informoval.
Do severní části palestinských území mířily šelmy nejen z izraelské pahorkatiny Gilboa, ale i ze vzdálenějších Golanských výšin, jež Izrael zabral v roce 1967 Sýrii.

Trasa plotu sleduje příští možnou hranici

„Teď však plot vlky od jejich lovišť oddělil,“ řekl ST další expert Alon Reichmann s tím, že ochranáři se v rámci návratu k přirozenému rytmu přírody snaží prosadit alespoň průlezy pod bariérou, které by dovolily pohyb zvířat, ale nikoli lidí.
Původně byly jako jediný důvod bariéry uváděny bezpečnostní ohledy, loni na jaře ale i premiér Ehud Olmert naznačil to, na co palestinské vedení poukazovalo od samého počátku: že židovský stát nakonec bude trasu bariéry vnímat jako možnou příští hranici mezi dvěma státy – bez ohledu na vyjednávání s Palestinci. Největším problémem plotů a zdí zatím bylo, že stavba na řadě míst odřízla desítky tisíc Palestinců od okolí, ztížila jejich přístup do polí a sadů, ale i třeba do škol. Ekologický aspekt je nyní zmiňován nově. Jak informoval list Ha’arec, v případě jižní části bariéry v okolí Hebronu se ochránci přírody spojili s tamními židovskými osadníky ve snaze změnit trasu v Judské poušti, která je vnímána jako mimořádně cenná oblast.
„Plot naruší i životní prostor zvířat,“ stojí v dopise, jímž se kritici obrátili na regionální velení armády.
Státní úřad pro ochranu přírody v reakci podotkl, že se aktivisté „probudili příliš pozdě“.


Břetislav Tureček

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí