zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhlášení nouzového stavu by mělo urychlit likvidaci lesní kalamity

24.01.2007
Les
Vyhlášení nouzového stavu by mělo urychlit likvidaci lesní kalamity
Ve vichřicí nejvíc postižených oblastech by měl být vyhlášen nouzový stav. Ministr zemědělství to ve středu navrhne vládě. Pro města a obce by to mohlo znamenat šanci dostat se k penězům od státu. A mělo by to také urychlit zadávání prací na likvidaci lesní kalamity. Státní lesy a soukromí vlastníci odhadují poškození takřka 8 milionů kubíků dřeva.

Nouzový stav ministr Gandalovič navrhne pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Vysočinu a pro okresy Bruntál a Trutnov. Tam jsou škody největší. Důležité je vytěžit kalamitní dřevo co nejdřív, aby se v něm nemnožil kůrovec. "To dřevo se bude těžit s vyššími náklady a jeho dosažená cena potom bude nižší," uvedl Petr Gandalovič.

Státní lesy samy těžbu dřeva nezvládnou. Nouzový stav jim umožní rychleji zadat práci externím firmám. Zřejmě i těm, se kterými nestihly loni uzavřít smlouvy. "My jsme připraveni nastoupit okamžitě. Tady záleží na tom, o jaké objemy by se jednalo," uvedl ředitel firmy Less Jan Mičánek.

Jeho slova potvrzuje prezident asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra: "Zcela jistě je to zároveň podnikatelská příležitost pro subjekty pracující v lesích."

Dřevozpracující firmy se teď snaží zbrzdit propouštění. Co nejdříve ale potřebují od Lesů ČR přesné podmínky. Doufají, že jim státní podnik pronajme celé polomy, aby dřevo nejen odtěžily ale také prodaly. Podle Ivana Doubravy z firmy CE Wood to likvidaci škod urychlí: "Stát bude jenom kontrolovat objem prodaného dřeva a ten mu bude zaplacen."

České dřevozpracující firmy jsou podle své asociace schopné kalamitní dřevo zpracovat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí