zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioseno není hlavním „výrobkem“ v EZ

25.01.2007
Zemědělství
Bioseno není hlavním „výrobkem“ v EZ

Ekologičtí farmáři vyvrací pochybnosti o správném nastavení podpor na ekologické louky a pastviny v Programu rozvoje venkova.

            Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO pokládá za důležité uvést na pravou míru vyjádření některých vrcholných představitelů Ministerstva zemědělství ČR, která se v poslední době objevila v médiích. Jedná se především o vyjádření, že hlavním produktem ekologického zemědělství je vzhledem k vysokému podílu luk a pastvin bioseno.

            Průzkumem u našich členů jsme zjistili, že prodej biosena tvoří necelé 1% z celkových tržeb ekologických zemědělců. Na dotaz proč je tento podíl tak nízký, nám farmáři nejčastěji odpovídali, že seno je meziprodukt, sloužící k nakrmení krav a jalovic, když na pastvinách leží vrstva sněhu.

            Největší podíl tržeb je tvořen především prodejem biotelecího, biojehněčího, biomléka a biohovězího masa. Na otázku kde tyto bioprodukty končí, nám farmáři nejčastěji odpovídali v tom smyslu, že tam, kde jim zaplatí nejvíce, tj. mimo Českou republiku. Je paradoxem, že na veřejnost se neustále dostávají pouze informace o tom, že rostou dovozy biopotravin do ČR. Skutečnost je taková, že vývozy se neevidují, ale dovozy se evidují, protože prochází přes maloobchodní síť v ČR. Achillovou patou ekologického zemědělství se tak již dlouhodobě ukazuje nedostatek malých zpracovatelských kapacit, schopných splnit mnohdy až nereálné nároky státní správy na podmínky jejich provozu.

            Jen v loňském roce bylo v naší republice a z našich chovů ocertifikováno v kvalitě BIO více než 51.000 kusů ekologického skotu, z toho  více než 13.000 kusů telat. Dále bylo ocertifikováno více než 13 milionů litrů biomléka vyprodukovaného našimi chovateli. Celková tržní hodnota pouze tohoto úzkého segmentu z celkem 800 druhů českých biopotravin se pohybuje na úrovni více než 1,5 miliardy Kč.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Nemocniční 53

787 01 Šumperk

tel: 583 216 609

e-mail: pro-bio@pro-bio.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí