zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EUROsloupek Radka Honzáka

29.01.2007
Ovzduší
EUROsloupek Radka Honzáka
Je to jen dva týdny, co předseda Evropské komise José Barroso vyhlásil boj globálnímu oteplování.
Tento týden měl poprvé ukázat, jak to myslí vážně. Komise totiž chtěla navrhnout zákon, který by donutil automobilky snížit emise osobních vozů. Dva členové jeho týmu se ale nedokázali shodnout, jak daleko jít. Nenarazili přitom na sebe jen dva eurokomisaři, ale dvě politiky, které Brusel souběžně prosazuje.
Zastánci každé z nich mají svou pravdu a nechtějí z ní ustoupit. Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas tvrdí, že na výrobce bude platit jen tvrdý zákon. Dobrovolné omezení emisí totiž splní zřejmě jen Fiat, Citroen, Renault a Peugeot. Naopak eurokomisař pro průmysl Günter Verheugen tvrdí, že něco takové uškodí vývozu, zaměstnanosti a konkurenceschopnosti evropských podniků, které unie musí podporovat. Mimochodem, automobilky z Verheugenovy vlasti, Německa, jsou mezi největšími odpůrci zákona.
Spor nedokázal rozseknout ani Barroso. Ať se přikloní na kteroukoli stranu, vždy uškodí jednomu z cílů, které sám deklaruje. Proto rozhodnutí odložil a hledá kompromis. Brusel nejspíš nakonec hodí zodpovědnost i na výrobce pneumatik, olejů i pohonných hmot, bude propagovat inteligentní dopravní systémy a učit řidiče, jak jezdit ekologicky.
Dá se čekat, že tím naštve průmysl i ekology. Zároveň je ale jasné, že boj proti změnám klimatu se v EU i jiných částech světa stává pořád častějším zaklínadlem, a podobné třetí cesty asi budou jediným řešením. Z obou stran se ale už nyní ozývá otázka, jestli někam povedou.
Autor je stálým zpravodajem HN v Bruselu
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí