zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci se obávají nájezdů zlodějů dřeva

28.01.2007
Les
Lesníci se obávají nájezdů zlodějů dřeva

Přes dvoudenní nápor sněhu se v lesích rozběhly práce s likvidací polomů. Přispělo k tomu i vyhlášení nouzového stavu vládou v nejvíce postižených oblastech, což umožňuje především největšímu vlastníkovi, Lesům ČR, vypisovat zkrácená výběrová řízení na dřevařské firmy. Lesníky zatím ani tak ale neděsí počasí, jako se spíše obávají nájezdů zlodějů dřeva do poničených lesů.

"Nebojíme se ani tak drobných krádeží polomového dřeva, jako spíše organizovaných band. Do lesa přijedou v noci s náklaďáky a ukradnou už složené dřevo určené pro dřevozpracující firmy. Již jsme to zažili. Ohlídat dřevo je přitom prakticky nemožné, stejně jako zabránit lidem vstupovat do lesa, i když vědí, že jim v něm po větrné kalamitě hrozí smrtelné nebezpečí," řekl Právu vedoucí střediska Toužim Lesní společnosti Teplá na Karlovarsku Václav Šusta.

Pomůže i policie

Lesníci při ochraně lesů před nelegální těžbou a krádežemi padlého dřeva spoléhají nejen na Lesní stráž, ale i na policii. "Zvýšíme ostrahu na krizových místech, to znamená v oblastech, kde je kalamita největší. Mám tím na mysli například Lipensko. Policisté z jednotlivých obcí a měst budou kromě běžných hlídek zajíždět i k lesům," řekl ředitel Jihočeské policie Bohumil Bezemek. Pokud někdo vstoupí do lesa i přes zákaz, jedná se podle zákona o přestupek a může dostat pokutu až pět tisíc korun.

"Kontroly pohybu osob v lesním porostu budou naše hlídky provádět v rámci běžného výkonu služby," potvrdila i mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

V Horní Stropnici na Novohradsku už nasmlouvali pět soukromých part, které se pustily do odstraňování polomů v obecních lesích. "V současné chvíli už na polomech pracuje přes třicet chlapů. Nemám vůbec představu, do kdy by mohli polomy odstranit. Vichřice u nás způsobila škody za šest miliónů korun, ale doufáme, že se nám podaří dost dřeva z polomů prodat," řekl Právu ve čtvrtek starosta Horní Stropnice Václav Kučera (KSČM).

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí