zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonským vědcům se podařilo nafilmovat "prehistorického" žraloka

30.01.2007
Příroda
Japonským vědcům se podařilo nafilmovat  prehistorického  žraloka
Japonským vědcům se podařilo nafilmovat "prehistorického" žraloka, který je vzhledem ke svému životu v hloubce větší než 600 metrů pod mořskou hladinou k vidění jen mimořádně. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Žraloka límcového, který bývá označován za živoucí fosilii, protože od prehistorických dob nedoznal téměř žádných změn, zachytili na videokameru pracovníci mořské rezervace v japonské Šizuoce, ležící jižně od Tokia.
Na výskyt živočicha je upozornil jeden z místních rybářů, který v neděli na moři spatřil podivně vyhlížející stvoření podobné úhoři s tlamou plnou ostrých zubů.
Zaměstnanci přírodního parku pak 1,6 metru dlouhou samici žraloka natočili na videozáznam a chytili do sítě, přičemž zjistili, že zvíře je ve velmi špatném stavu. Několik hodin po odchytu žralok zahynul.
"Domníváme se, že žralok vyplaval blíž k hladině, poněvadž byl nemocný nebo byl zesláblý kvůli tomu, že zabloudil do mělkých vod," usoudil jeden z expertů rezervace. "Tito žraloci žijí v hloubce 600 až 1000 metrů pod hladinou, tedy hlouběji, než se potápí člověk. Zachytit ho v pohybu je tedy velmi vzácné," dodal.
Žraloci límcoví, kteří konzumují jiné druhy žraloků a další mořské živočichy, někdy uváznou ve vlečných sítích rybářských lodí, živé se je však podaří zahlédnout jen výjimečně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí