zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kalousek: Daň z topení uhlím ohrozí venkov

07.02.2007
Ovzduší
Kalousek: Daň z topení uhlím ohrozí venkov
Snahu Martina Bursíka o zavedení emisní daně z CO2 ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) odmítá. "Nejsem z Prahy, ale z venkova. A já si uvědomuju sociální situaci těch, kteří dnes topí fosilními palivy ne proto, že by se jim nechtělo topit plynem, ale proto, že na ten plyn nemají," říká Kalousek.

HN: A na venkově máte také daleko více voličů než ministr Bursík a jeho strana...
Teď mě můžete nařknout z pokrytectví, ale já se na to nedívám očima politika, který uvažuje o svých voličích. Jsem z jihočeské vesnice. Znám situaci v jižních Čechách, na Vysočině, na Moravě. A uvědomuji si, že už jen ekologická daň na uhlí, elektřinu a plyn od příštího roku bude výraznou zátěží pro tyto lidi a přidat k tomu ještě daň za CO2? Tak tomu se budu bránit.

HN: O dani za emise CO2 se však hovoří už ve vládním prohlášení, není to nic nového...
Vím, že to je ve vládním prohlášení, a já to respektuji. Z mého pohledu si však myslím, že ta cesta vede ne přes další daň, ale přes diskusi o ceně emisních povolenek pro velké znečišťovatele, kde ten finanční tlak na ekologické chování může být užitečný.

HN: Myslíte, že tato cesta přes povolenky je reálná?
Myslím, že nás o tom čeká poměrně usilovná diskuse. Vemte si, že se dříve povolenky rozdávaly víceméně zdarma, pak byly předmětem docela dobrého byznysu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí