zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Dětmarovicích pokračují zkoušky na spalování kalů z lagun

07.02.2007
Odpady
V Dětmarovicích pokračují zkoušky na spalování kalů z lagun

Elektrárna v Dětmarovicích na Karvinsku se připravuje na spalování kalů z ostravských lagun. Část testů už má za sebou, ty nejdůležitější ale přijdou na řadu za dva měsíce. Pokud vše vyjde, pomůže zlikvidovat obsah ostravských lagun

Elektrárna v Dětmarovicích má odstranit jednu z největších ekologických zátěží v regionu - ropné kaly z ostravských lagun. Nezhorší se tím ale životní prostředí v samotných Dětmarovicích? Radnice se toho nebojí, stejně jako místní lidé.

Odborníci už v elektrárně provedli takzvanou mlecí zkoušku. Při ní si ověřili, jestli vůbec dokáží palivo vyrobit a dopravit ho ke kotlům. Jde o směs černého uhlí a kalů z lagun. Testy byly úspěšné. Mluvčí ČEZu Alice Lutišanová proto potvrdila, že budou pokračovat za dva měsíce samotným spalováním za přísného dohledu.

"Ke spalovací zkoušce by mělo dojít v elektrárně v květnu. Proběhnou měření veškerých možných emisí, budou měřeny všechny výstupy hmot elektrárny, jako jsou například popílky, sádrovec a podobně. V případě, že zkouška potvrdí možnost spalování těchto látek v elektrárně, dojde k samotnému spalování v průběhu příštích let," upřesnila mluvčí.

Přímá likvidace lagun má v Dětmarovicích trvat zhruba dva a půl roku. Myslí si to zástupci Vysoké školy báňské, která tuto technologii vymyslela a která spolupracuje se sdružením Čistá Ostrava. To vyhrálo třímiliardovou státní zakázku a zavázalo se, že do roku 2010 laguny zlikviduje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí