zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kalamita spolkne 116 milionů

07.02.2007
Les
Kalamita spolkne 116 milionů
Na likvidaci následků lednové větrné smrště, která citelně poškodila lesy v národních parcích Krkonoše a Šumava uvolní vláda 116 milionů korun. Ministři o tom rozhodli na včerejším zasedání.
Po orkánu z poloviny ledna zůstalo ve státních lesích v Česku nejméně pět milionů metrů krychlových polomů - tedy zhruba dvě třetiny letošní plánované těžby. Obrovské škody napáchala vichřice hlavně v obou největších českých pohořích. Krkonošský národní park dostane od vlády 28 milionů, na Šumavu půjde podle ministra životního prostředí zbylých 88 milionů korun.
V pěti krajích včera skončil stav nouze, který 25. ledna vyhlásila vláda kvůli rychlému zpracování dřeva spadaného po vichřici.
Odvolání stavu nouze ovšem neznamená zpřístupnění všech lesů. Například do některých lesů hlavně na Šumavě se lidé nepodívají ještě několik měsíců. Dřevorubci totiž nestihnou do letní sezony kalamitu zpracovat.
Už nyní vědí správci o 70 kilometrech cest, kam turisty nepustí. Vyčištěných je ale již 250 kilometrů stezek, kam se lidé budou moci vydat. V rekreačních oblastech na území, pro které platil stav nouze, byli poškozeni někteří provozovatelé rekreačních zařízení. Přestože po vichřici napadl tolik očekávaný sníh, v řadě míst nemohly být spuštěny lyžařské vleky a nemohly se upravovat běžecké tratě, procházející lesem.
Z pohromy naopak profitují těžební společnosti. Zatímco ještě na přelomu roku mnohé z nich počítaly s propouštěním lesních dělníků, nyní naopak nové pracovníky hledají. Stav nouze totiž umožnil podniku Lesy ČR zadávat práce bez výběrových řízení.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí