zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příroda postavená na hlavu! V Londýně vyvádějí ptáci mláďata

10.02.2007
Příroda
Příroda postavená na hlavu! V Londýně vyvádějí ptáci mláďata

Julie Luckettová z londýnské čtvrti Roehampton má dodnes na dveřích svého domu pověšen vánoční věnec. Sousedé ji považují za podivína, ale za vše může příroda postavená na hlavu. Letošní teplá zima přiměla červenky hnízdit již v lednu. Na vánoční výzdobě si postavily hnízdo, ve kterém se 23. ledna vylíhla čtyři písklata. Ornitologové nic podobného dosud nezaznamenali.

„Je to prostě neuvěřitelné. Skutečně nám to vyrazilo dech. Myslíme, že mírná zima je podpořila v hnízdění. V jejich mozku proběhlo jasně: Je teplo a je dostatek potravy, můžeme hnízdit. Protože je to na vchodových dveřích, užívají si tam docela teplého závětří, to je také důvod, proč to hnízdo neprochladlo,“ míní Farrah Stevensová, z Královské společnosti na ochranu ptáků.

Červenky se v Londýně začínají běžně párovat v půlce února. Tehdy samečkové zpívají po ránu a na večer o sto šest. Hnízdit ale tady začínají až v březnu či dubnu.

„Jsem si jistá, že si sousedé myslí, že jsem blázen, protože stojím u dveří a mluvím k vánočnímu věnci. Už mají ptáčata otevřená očka a mávají křidélky. Byla bych ráda, kdyby se k nám ti ptáci vrátili. Jsem jako adoptivní rodič,“ uvedla pro BBC majitelka bytu.

Podle zákonů na ochranu přírody platných v Británii nesmějí majitelé domu s věncem hnout do doby, než ptáci mláďata vyvedou.

V lednu hnízdí v evropských jehličnatých lesích běžně jen křivky. Jsou to ptáci přizpůsobení vyvádět mláďata i za krutých lednových a únorových mrazů. Živí se smrkovými, jedlovými a borovými semeny, kterých je právě v zimních měsících nejvíce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí