zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Libereckém kraji porušovaly zákaz vstupu do lesů tisíce lidí

07.02.2007
Příroda
Les
V Libereckém kraji porušovaly zákaz vstupu do lesů tisíce lidí
LIBEREC - Během stavu nouze, který v Libereckém kraji začal 25. ledna a končí dnes, porušovaly zákaz vstupu do lesů tisíce lyžařů. Nikdo z nich ale kvůli polomům neutrpěl zranění. Vyplynulo to z vyjádření největších majitelů lesů a provozovatelů lyžařských středisek v Jizerských horách a západních Krkonoších, které oslovila ČTK. Lesníci za pohyb po lesních pozemcích nikoho nepokutovali, na zákaz vstupu pouze upozorňovali.

Obětí padajícího stromu se po vyhlášení stavu nouze stal dřevorubec u krkonošského Vysokého nad Jizerou. Jak vyplynulo z policejního vyšetřování, lesní dělník udělal 25. ledna odpoledne profesionální chybu při likvidaci polomu a usmrtil ho padající strom.

Lesy České republiky odstranily do dneška všechny stromy z polomů v okolí domů, silnic a cest a dalších míst, kde hrozilo lidem největší nebezpečí. ČTK to řekl krajský ředitel LČR Ludvík Řičář. Státním lesům patří v kraji nejvíce porostů - zhruba 73.000 hektarů. Mohutná vichřice v nich vyvrátila nebo polámala 140.000 metrů krychlových dřeva. "Na likvidaci kalamity jsme najali osm firem, už pracují a pokud nepřijde další živelná pohroma, stihnou polomy zpracovat do konce června," uvedl Řičář.

Polomy se začaly likvidovat také ve Vojenských lesích a statcích Mimoň, kde ve vichřici padlo zhruba 50.000 metrů krychlových dřeva. Podle ředitele podniku Jiřího Janoty polomy zmizí rovněž nejpozději do poloviny roku a v lesích v současné době rozumným návštěvníkům nehrozí nebezpečí. "V porostech se ale nyní pohybují sběrači šišek a v okolí poškozených stromů by si měli dát velký pozor," upozornil Janota.

V jilemnických městských lesích větrná kalamita porazila 4000 metrů krychlových dřeva. Dvě najaté firmy již odvezly 700 metrů krychlových a na konci týdne otevře město znovu pro veřejnost část svých lesů. "Zákaz vstupu do poškozených porostů zatím platí do konce března," upozornil městský hajný Jiří Rezler.

V Jizerských horách horská služba nezasahovala během stavu nouze u žádného úrazu, jehož příčinou by byla větrná kalamita. Žádné problémy se neobjevily ani na běžeckých trasách Jizerské a Krkonošské magistrály a na sjezdovkách, obklopených stromy.

V Libereckém kraji padlo při větrné kalamitě ve státních, městských a soukromých lesích zhruba 270.000 metrů krychlových dřeva.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí