zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třídění odpadu bude šetřit peněženky

07.02.2007
Odpady
Třídění odpadu bude šetřit peněženky

Litoměřicko - Každá tuna komunálního odpadu uložená na skládku letos podražila o sto korun. Pokud ale lidé odpad třídí, chovají se nejen ekologicky, ale i ekonomicky.

"Jeden kilogram netříděného komunálního odpadu stojí 40 haléřů," říká Martin Hinterholzinger, jednatel společnosti BEC odpady v Prosmykách. "Dá se předpokládat, že se poplatek bude do budoucna stále zvyšovat," dodává.

Přesto občané Litoměřic, Roudnice nad Labem a Lovosic letos více peněz za komunální odpad nezaplatí. "Oplátkou je ale třeba, aby lidé odpad více separovali, protože čím více odpadu třídí, tím vyšší příspěvek za jeden kilogram dostane město nazpátek," říká městský ekolog Pavel Gryndler.

Za separovaný odpad například přibylo v loňském roce za období leden až září, v porovnání s rokem 2005, do městského rozpočtu v Litoměřicích o 216 tisíc korun více.

"Kromě Litoměřic, Roudnice, Lovosic anebo Libochovic, mají dobré výsledky v separování odpadu s kapacitou nádob dvě stě a více litrů na obyvatele a čtvrtletí například obce Bechlín, Vědomice, Žalhostice, Ploskovice či Sulejovice," říká Martin Hinterholzinger.

Přestože se podíl tříděného odpadu postupně zvyšuje, objem netříděného odpadu se pohybuje na téměř stejných hodnotách. "V porovnání let 2005 a 2006 vzrostlo vloni v naší obci množství separovaného papíru o téměř čtyři tuny, skla skoro o tunu a plastů téměř o dvě tuny," sdělil místostarosta Sulejovic Luboš Maršoun. "Nárůst je to sice markantní, ovšem pokles množství netříděného odpadu u popelnic není znát," říká Maršoun. "Domnívám se, že je to tím, že přibývá balených výrobků a lidé častěji nakupují například balené nápoje. Do budoucna bychom potřebovali, aby se spolu s nárůstem separovaného odpadu množství odpadu netříděného snižovalo," dodal.

Jana Michálková
Litoměřický deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí