zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do EU byl zakázán dovoz ptactva chyceného ve volné přírodě

11.02.2007
Příroda
Do EU byl zakázán dovoz ptactva chyceného ve volné přírodě
Ačkoli je hlavním cílem tohoto opatření zabránit šíření nemocí, které volně žijící ptáci přenášejí, pochvalují si ho i ochránci životního prostředí. Díky zákazu se totiž výrazně omezí také ilegální obchod, který ohrožuje některé přísně chráněné ptačí druhy.

Podle nových pravidel schválených Evropskou komisí v polovině ledna se od července nebudou do EU smět dovážet ptáci chycení ve volné přírodě.


Podle organizace pro ochranu ptáků BirdLife se v současné době každý rok prodá 800.000 kusů nejohroženějších ptačích druhů chráněných Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES). Po 1. červenci by mohl počet dovezených ohrožených ptáků klesnout na pouhých několik stovek ročně; nadále je totiž do Evropy budou smět přivézt pouze zoologické zahrady a někteří chovatelé.


Prakticky se zastaví také obchod s ptáky, kteří na seznamu CITES nefigurují a kterých se podle odhadů BirdLife dosud každoročně prodalo asi jeden milion. Odhadem polovina těchto ptáků přitom uhyne už během přepravy a nikdy nedoputuje na místo určení.


Evropská unie dovoz volně žijících ptáků zakázala především s ohledem na choroby, které tito ptáci přenášejí. Patří k nim například i obávaná ptačí chřipka.


Přísnější pravidla se budou vztahovat i na dovoz ptáků chovaných v zajetí. Ti budou smět do Evropy putovat pouze ze zemí, které detailně sledují jejich zdravotní stav. Po převozu navíc ptáky s výjimkou komerčně chované drůbeže čeká 30denní karanténa.

Autor/ři: mab-iHNed

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí