zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z místopředsedy předsedou

12.02.2007
Obecné
Z místopředsedy předsedou
Čech Miroslav Ouzký povede důležitý výbor Evropského parlamentu.

Prošel s potížemi, stejně jako před dvěma a půl lety, ale prošel. Europoslanec za ODS, lékař Miroslav Ouzký, jehož frakce Evropské lidové strany a Evropských demokratů (ELS-ED) nedosáhla na obhajobu místopředsednického křesla v Evropském parlamentu (viz Ekonom č. 3/2007), povede do léta 2009 jeden z nejdůležitějších výborů - pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Rozhodly o tom volby ve čtvrtek 1. února.

Parlamentních výborů je v Evropském parlamentu (EP) dvacet. Jejich složení odráží politický poměr sil v plénu. Výbory zasedají jednou nebo dvakrát měsíčně v Bruselu a jejich jednání jsou veřejná. Projednávají se návrhy Evropské komise (EK) a Rady EU, členové vyhotovují z vlastního podnětu legislativní doporučení a zprávy.

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) má 68 členů. Řeší například znečištění ovzduší, půdy a vody, nakládání s odpadem či klimatické změny, zabývá se udržitelným rozvojem, léčivými a kosmetickými přípravky nebo řeší označování, hygienické normy a výrobu potravin.

PŘEDSEDNICKÉ A MÍSTOPŘEDSEDNICKÉ ŽIDLE ve výborech si rozdělují frakce EP podle d'Hondtova systému. "Počet řídících míst, která komu připadnou, se ví předem. Na některé příliš malé skupiny se nedostane nikdy," vysvětluje Ouzký.

Největší frakci ELS-ED bylo přiděleno předsednictví dvou význačných výborů, pro zahraniční věci a životní prostředí. "Na ty vznesli nárok Poláci a Češi," líčí Ouzký.

Někteří zelení poslanci v EP se při volbě pozastavili nad upozorněním (údajně českých zelených), že ekologickou politiku má řídit zástupce protiekologické ODS. Jiní zase zapochybovali o kvalifikací českého adepta. "Napětí rostlo, ale mne se nikdo na nic neptal. Šla fáma, že zelení a liberálové postaví protikandidáty. Při volbě se bulharská liberálka marně dožadovala tajné volby, další kandidát nebyl, a já prošel," říká Ouzký.

AUTOR: Igor Záruba
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí