zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mrakodrapy jsou neslučitelné s hodnotami Prahy, říkají Národní památkový ústav a ICOMOS

12.02.2007
Obecné
Mrakodrapy jsou neslučitelné s hodnotami Prahy, říkají Národní památkový ústav a ICOMOS

PRAHA – Další mrakodrapy na Pankrácké pláni jsou neslučitelné s panoramatickými, historickými a urbanistickými hodnotami Prahy. K takovému závěru dospěl odborný posudek, zpracovaný Národním památkovým ústavem. Český komitét Rady památek a sídel (ICOMOS) označuje mrakodrapy dokonce za nekulturní zásah do města, které je součástí dědictví celého lidstva. Odborná vyjádření si vyžádala občanská sdružení, která kritizují projekt společnosti ECM a pražského magistrátu na vybudování „moderní protiváhy Pražského hradu“. Sdružení předala posudky Ministerstvu kultury ČR, které o věci nyní rozhoduje. Obrátila se s nimi také na Výbor světového dědictví UNESCO, který zvažuje, zda Prahu zařadí na „seznam památek v ohrožení“.

 

 

„Jsou důvody pro to, aby (mrakodrapy) nebyly na Pankráci, kde by jejich vznik byl spojen se ztrátou pro Prahu čehosi velmi cenného. Dopady případných výškových staveb v tomto prostoru na panorama historického jádra jsou objektivně dány přímým sousedstvím a převýšením Pankrácké pláně,“ konstatuje generální ředitel Národního památkového ústavu ČR Pavel Jerie ve zpracovaném posudku. Podle něj si lze představit, že v Praze budou vyrůstat mrakodrapy, ovšem Pankrácká pláň je pro ně naprosto nevhodná. Ředitel se obává, že povolení staveb ECM by znamenalo velkou negativní proměnu stověžatého města. „Připuštění navrhovaných staveb otvírá cestu k další výškové zástavbě v tomto prostoru. Lze dovodit, že se stavba dalších výškových objektů přepokládá,“ tvrdí Jerie. Nad pravým břehem Vltavy by se tak za několik let mohla tyčit celá hradba nových mrakodrapů.

 

Podobně s vyjadřuje také Český komitét Rady památek a sídel (ICOMOS), který je poradním orgánem organizace UNESCO. „V případě Prahy s její ojedinělou krásou a harmonií jsou nově koncipované dominanty, konkurující dominantám historickým, nežádoucí. Záměr (ECM) nelze kvalifikovat jinak než jako přípravu obzvlášť necitlivého a nekulturního zásahu do hodnot statku, který je právem chápán jako součást kulturního dědictví celého lidstva,“ píše ve vyjádření president Českého komitétu ICOMOS doc. PhDr. Josef Štulc.

 

O výstavbě dvou nových mrakodrapů na Pankrácké pláni nyní rozhoduje Ministerstvo kultury ČR, ke kterému se odvolala občanská sdružení. Památkový odbor pražského magistrátu totiž výstavbu nedávno povolil. Občanská sdružení se obrátila také na Výbor světového dědictví UNESCO. Jeho president Francisco Bandarin potvrdil, že Česká republika UNESCO o nových mrakodrapech neinformovala a porušila tím své mezinárodní závazky. Podle Úmluvy o světovém dědictví jsou jednotlivé země povinny vyžádat si mezinárodní expertizu na všechny projekty, které mohou poškodit chráněné kulturní památky.

 

Kopie odborných vyjádření Národního památkového ústavu a Českého komitétu ICOMOS Vám rádi zašleme na vyjádření (celkem 5 stran).

 

 

Více informací: cepo.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí