Čtvrtek, 25. dubna 2024

Národní přírodní památka Radouč v M.Boleslavi se má rozšířit

Národní přírodní památka Radouč v M.Boleslavi se má rozšířit

Mladá Boleslav - Národní přírodní památka (NPP) Radouč v Mladé Boleslavi, která aspiruje na evropsky významnou lokalitu soustavy Natura 2000, by se měla výrazně rozšířit. Podle plánu zpracovaného Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR by se NPP rozšířila ze současných 1,5 hektaru plochy na části levobřežního svahu Jizery na celou plošinu mezi Mladou Boleslaví a příměstskou částí Debř, což představuje zhruba 70 hektarů. Důvodem je přírodovědná hodnota plošiny Radouče.

V současné době je již oficiální návrh na tuto změnu na ministerstvu životního prostředí, informovali ČTK zástupci Strany zelených v Mladé Boleslavi, kteří tento plán podporují.

V současné době je hlavním předmětem ochrany NPP populace zvláště chráněného silně ohroženého rostlinného druhu devaterka poléhavá. Zdejší lokalita je jediná v Česku, kde byl doložen její výskyt. Podle přírodovědců ale zasluhuje větší péči i celá plošina Radouče, která dnes představuje pro nedaleké sídliště v Mladé Boleslavi základní možnost krátkodobé rekreace. Po rozšíření NPP na celou oblast by se plocha rozčlenila na vlastní chráněné území a ochranné pásmo.

"Je třeba veřejnost ubezpečit, že po rozšíření chráněného území zůstane Radouč i nadále rekreačním a sportovním zázemím města Mladá Boleslav pro lidi, kteří si váží přírodních hodnot," řekl odborník Agentury ochrany přírody a krajiny Václav Petříček, který se na celém plánu podílí. Rozšíření NPP neohrozí podle něho ani záměr vybudovat na Radouči dvě cyklostezky ze sídliště do Debře.

Připravovaný plán počítá místy s odstraněním roztroušených stromů, zvláště agresivních akátů i ploch křovin, utlačujících cenná společenstva stepních i nízkých trávníků. Žije zde například kriticky ohrožený sysel obecný. Tam kde se silně vzmáhá vysokostébelný ovsíkový trávník, navrhují přírodovědci razantnější zásahy v podobě intenzivního kosení i odstranění svrchní prokořenělé vrstvy půdy. Zvláště na tento zásah je třeba podle Strany zelených veřejnost připravit. Současný stav totiž vadí jak vzácným rostlinám, tak syslům, kteří jsou ve vysokém travnatém porostu bezbranní především proti pobíhajícím psům, a proto mizí nebo instinktivně opouštějí danou lokalitu.

Péči o chráněné území by měl hradit stát s přispěním města, v případě vyhlášení Radouče za evropsky významnou lokalitu i z prostředků Evropské unie.

Zdroj: Deník veřejné správy

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů