zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V lesích chybí šelmy, stojí to miliardu ročně

17.02.2007
Příroda
Les
V lesích chybí šelmy, stojí to miliardu ročně

PRAHA – Nelegální lovci zabili v Česku za posledních dvacet let stovky chráněných šelem. Především rysů, ale i několik vlků a zřejmě i medvěd. Od včerejška by měli mít pytláci kromě ochránců a státních orgánů dalšího protivníka - myslivce.

Českomoravská myslivecká jednota podepsala přelomovou dohodu s ekologickým Hnutím Duha. Lovci se v ní zavázali nejenom k ochraně predátorů, ale přispěli dokonce deseti tisíci korunami na odměnu 50 tisíc, kterou ekologové vypsali za informace vedoucí k dopadení pytláků.

Myslivecká jednota přitom slibuje nekompromisní postih nelegálních lovců i v případě, že by se ukázalo, že někdo z nich je jejím členem. „Pokud se zjistí, že takový člověk je naším členem, a porušil zákon o myslivosti či ochraně přírody, bude nekompromisně vyloučen,“ uvedl předseda ČMMJ Jaroslav Palas.

V průzkumech Akademie věd se vminulých letech až deset procent myslivců v některých oblastech přiznalo k nelegálnímu odstřelu rysa. Na rozdíl od minulých let již myslivci také nezpochybňují údaje o drastických ztrátách, které nelegální lov českým rysům způsobuje.

„Pokud by se populace rysů mohla vyvíjet v přirozených podmínkách a bez negativních vlivů, mohlo by na našem území žít podle odhadů až o pět set rysů více než dnes,“ doplnil jednatel ČMMJ Jaroslav Kostečka. Ten se spolu s Palasem snaží přetvořit mysliveckou jednotu v moderní organizaci, která kromě lovu klade důraz i na ochranu přírody. Kromě pytláctví stavy rysů snižuje i nadměrná turistika či hustá doprava. Nyní v České republice zhruba stovka rysů.

„Například v polovině devadesátých let bylo v jihozápadních Čechách něco kolem sto dvaceti rysů, zatímco dnes jich je asi osmdesát. To znamená asi třetinový pokles,“ doplnil programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Kvůli chybějícím šelmám je v českých lesích přemnožená spárkatá zvěř. Ta ročně způsobuje na porostech škody zhruba jednu miliardu korun.

DALIBOR DOSTÁL
http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí