zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnský primátor odpovídá: Co se děje v Brně s bývalou černovickou skládkou.

15.02.2007
Odpady
Geologie
Brněnský primátor odpovídá: Co se děje v Brně s bývalou černovickou skládkou.

Dotaz primátorovi:

Vážený pane primátore,

chtěl bych obrátit trochu vaši pozornost na nepopulární téma, které není možná viditelné pro občany - tzv. staré ekologické zátěže.
Brno díky charakteru svého průmyslu v minulosti má i v současnosti poměrně značný počet území kontaminovaných různými polutanty, některé z nich výrazně poškozují i brněnské podzemní vody.
Jedním z největších "vředů" na území města je i bývalá černovická skládka, kde byly v minulosti ukládány i nebezpečné odpady z různých brněnských podniků. Skládka je už bohužel téměř 10 let uzavřena, ale konečné řešení její rekultivace (pokud nepočítám drobné exper. plochy realizované soukromým subjektem) není zatím v dohlednu. Bylo by dobré s tím pohnout, přesto, že problém je značně složitý. Bez silnějšího zapojení města a hledání finančních prostředků z různých zdrojů to ovšem asi nepůjde. Nelze jen čekat až nastane opravdu vážný problém. Čistá voda
je čím dál tím vzácnější a měli bychom ji chránit.

S pozdravem

Franc

Odpověď primátora: 12.02.2007

 

Vážený pane,
statutární město Brno průběžně v rámci monitoringu podzemních vod v okolí černovické skládky sleduje kvalitu podzemních vod z hlediska obsahu škodlivých látek. U většiny sledovaných látek nebylo zjištěno výrazné znečištění, koncentrace kontaminantů jsou kolísavé a dlouhodobě nebyl zaznamenán růstový trend.
V roce 2006 byla městem zahájena rekultivace části skládky o výměře do 10 ha za finanční podpory SFŽP. Další etapa rekultivace o výměře cca 26 ha se připravuje. Statutární město Brno se problémem černovické skládky zabývá a hledá možné zdroje financování, protože rekultivace celé skládky není v rámci finančních možností města zřejmě reálná.

ZDROJ: www.brno.cz

  Zpět na přehled zpět 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí