zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cukrovary budou dělat bioplyn

15.02.2007
Zemědělství
Energie
Cukrovary budou dělat bioplyn
V cukrovarech, jež v Česku zavřela kvůli reformě trhu s cukrem firma Eastern Sugar, se zřejmě bude vyrábět bioplyn.
Eastern Sugar totiž prodá tři cukrovary v Hrochově Týnci, Němčicích na Hané a Kojetíně distributorovi energie firmě Onivon, který je využije právě na bioplyn. V rozhovoru pro Czech Business Weekly to řekl generální ředitel cukrovarnické firmy Štěpán Hodač.
Eastern Sugar v tuzemsku zaměstnává asi čtyři stovky lidí. "Výroba bioplynu ve starých závodech Eastern Sugar zachová zaměstnanost i zemědělskou produkci v příslušných regionech," potvrdil generální ředitel Onivonu Zdeněk Harapát. "Zemědělci, kteří dříve dodávali Eastern Sugar cukrovou řepu, mohou přejít na pěstování obilí či podobných energeticky využitelných energetických plodin," dodal.
Prodejní cena podle něj nebyla zveřejněna proto, že kontrakt ještě není podepsán. Podnikatelé také chtějí se svým záměrem seznámit ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
Zemědělci kritizovali odchod Eastern Sugar z Česka, protože mu nebudou moci dodávat cukrovku. Část jejich produkce ovšem převezme společnost Cukrovary TTD, která už z řepy začala vyrábět biolíh. Přeměna zavřených cukrovarů na bioplynové továrny je další náplastí na stesky rolníků.
"Společnost Onivon známe, její záměr je reálný a zemědělcům skutečně pomůže," tvrdí předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.
Bioplyn se dá vyrábět jak například z močůvky, tak i z pevných komunálních odpadů, rostlinných zbytků i speciálně pěstovaných plodin.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí