zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak jsme si "naběhli" s tepelnými čerpadly pro panelové domy

20.02.2007
Obecné
Jak jsme si  naběhli  s tepelnými čerpadly pro panelové domy
V tomto článku bychom rádi reagovali na prezentaci firmy ATAX o vytápění panelových domů pomocí tepelných čerpadel.

V roce 2002 jsme se jako společenství vlastníků bytového domu ve Stráži pod Ralskem rozhodli vytápět objekt pomocí elektrokotle a tepelných čerpadel systému vzduch-voda. Jako dodavatele jsme zvolili firmu ATAX zastoupenou Ing. Vladislavem Hradeckým. Byly nám doporučeny čtyři kusy zařízení ARTEL RL W32. Po uvedení do provozu bylo zjištěno, že tato zařízení nedosahují deklarovaného výkonu. Proto bylo zahájeno reklamační řízení.

Po dvouletém nouzovém provozu byly tyto jednotky nahrazeny zařízením od firmy STIEBEL - ELTRON WPL 33. Následoval další dvouletý nouzový provoz. Koncem roku 2006 byl stav takový, že zařízení je stále pouze v částečném provozu, neboť způsobuje vibrace do konstrukce domu, porušení střešní krytiny, zatékání do bytů. Byty umístěné pod tímto zařízením jsou téměř neobyvatelné.

Při výčtu výhod tohoto zařízení nám firma ATAX opomenula sdělit důležité informace:

- hluková studie neřeší možnost vzniku vibrací,

- nedostatečné řešení odvodu kondenzátu, který v zimním období namrzá a poškozuje střešní krytinu (průměr potrubí s topným kabelem a jeho spádování),

- v případě nutnosti opravy střešní krytiny je třeba celou konstrukci demontovat, čímž se zvyšují náklady provozu TČ,

- vzhledem k umístění jednotek na střeše domu není dodržena celistvost střešní krytiny, a tím je zvýšena možnost zatékaní,

- do ekonomiky provozu je nutné zohlednit obsluhu, servis, revize a případné opravy (dle našich výpočtů je návratnost investice dvacet let),

- jelikož je výstupní teplota vody maximálně 60 stupňů C, dostavuje se v zimním období při dvouhodinovém vypnutí zařízení pocit chladu (nízká sazba elektrické energie je garantována pouze po dobu 22 hodin).

Na vlastní náklady jsme si nechali zhotovit expertní posouzení na tento projekt, ve kterém se hovoří, že toto zařízení od firmy STIEBEL - ELTRON je schopné objekt vytápět, ale návrh, výroba, umístění a provedení konstrukce je plně nevyhovující.

Na tuto akci jsme dostali od Fondu životního prostředí dotaci. Vzhledem k tomu, že zástupce firmy ATAX protahuje reklamační řízení, hrozí nám krácení, popřípadě vrácení dotace v plné výši

Jak je možné, že firma ATAX přijala čestné uznání na loňském veletrhu FOR ARCH, když není schopná uvést zařízení tohoto typu po čtyřleté reklamaci do trvalého provozu!

AUTOR: TOMÁŠ KOŠŤÁL
společenství vlastníků bytových jednotek
Stráž pod Ralskem


Poznámka redakce: Oslovili jsme také společnost ATAX, zastoupenou Ing. Hradeckým, a požádali o stanovisko. Jsou ochotni vysvětlit tuto instalaci, ale až v červnu letošního roku. Jak je vidět, i tímto způsobem je možné případ prodlužovat.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí