zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinka: Zajištěný fond zaměřený na vodu a ekologii

19.02.2007
Voda
Novinka: Zajištěný fond zaměřený na vodu a ekologii
První zajištěný fond v Česku zaměřený na vodu a ekologii představila ČSOB s názvem ČSOB Vodního bohatství 1.

ČSOB poskytuje svým klientům možnost „ekologicky“ investovat. Tou je nový zajištěný fond ČSOB Vodní bohatství 1, který obsahuje akcie společností, jež nějakým způsobem pomáhají při obnově vodních zdrojů, jejich kultivaci a zachování. Upisovací období probíhá během celého února. O tom, že vodní hospodářství skrývá prostor pro zajímavou investici, svědčí i výnosy z tohoto odvětví v posledních třech letech. Byly totiž až o 10% ročně vyšší než průměrný výnos světových akcií.

Výnos ČSOB Vodního bohatství 1 je vázán na koš akcií 16 firem, jejichž činnost se týká vody a vodního hospodářství – čistění vody, odsolování, obnova infrastruktury, dodávka kvalitní vody apod. Výběr firem je zároveň konzultován s nezávislým výborem pro životní prostředí. Splatnost fondu je 5 let a 1 měsíc a minimální investice 5 tisíc. Z fondu je možné vystoupit i před jeho splatností, a to za poplatek 1 procento.

Poptávka po vodě se zdvojnásobuje každých dvacet let v důsledku rostoucího znečištění životního prostředí a neustále se zvětšující populaci. V mnoha zemích jsou už nyní nezbytné investice do vodní infrastruktury, její inovace či úplně nového vytvoření. Pro ilustraci uvádíme několik příkladů spotřeby vody na výrobu věcí běžné spotřeby:

  • 3 litry vody na výrobu 1 litru Coca Coly
  • 300 litrů vody na výrobu 1 kg papíru
  • 1 000 litrů vody na vypěstování 1 kg rýže
  • 11 000 litrů vody na výrobu jedné polovodičové destičky.

Koš 16 světových akcií vodních společností

CSOB_tab.jpg

http://www.finexpert.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí