zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika v Českých Budějovicích zahájila výstavu o chemických haváriích

19.02.2007
Havárie
Arnika v Českých Budějovicích  zahájila výstavu o chemických haváriích

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Sdružení Arnika v pátek v Českých Budějovicích zahájilo výstavu fotografií s názvem Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“. Výstava ukazuje přehled nejzávažnějších havárií průmyslových podniků spojených s úniky toxických látek, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Fotografie doplňují informace o příčinách i důsledcích těchto katastrof a nabízí také možnosti prevence. Lidé mohou výstavu navštívit v prostorách literární kavárny Měsíc ve dne (Nová ulice 3) každý všední den od 9 do 23 hodin až do 16. března.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika produkce a používání toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s chemickou výrobou. Zároveň chceme upozornit na alternativní řešení v podobě zavádění nejlepších dostupných technologií, důkladného zabezpečení chemických provozů či na důsledné uplatnění nové evropské legislativy známé pod zkratkou REACH, která by měla přinést přísnější kontrolu chemických látek,“ vysvětlil smysl výstavy RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Otevření výstavy v Českých Budějovicích se jako host zúčastnil poradce ministra životního prostředí a předseda jihočeské organizace Strany zelených Ing. Dalibor Stráský. „Jako člověk zabývající se energetikou jsem dosud neměl možnost seznámit se blíže s neštěstími v chemickém průmyslu. Fotografie na této výstavě však ukazují, že se může jednat o stejně vážnou hrozbu, jakou představují havárie v jaderných elektrárnách,“ řek Stráský. „Mám totiž možnost to srovnávat s černobylskou tragédií. Úniky některých toxických látek mají také globální dosah stejně jako úniky radioaktivity,“ doplnil poradce ministra.

Obyvatelé Jihočeského kraje mají štěstí, že v jejich regionu nedochází k průmyslovým haváriím příliš často. Hrozba znečištění životního prostředí a poškození zdraví nicméně trvale sužuje například lidi žijící v blízkosti lišovské skládky komunálních odpadů nedaleko Českých Budějovic. Ta v minulosti již několikrát hořela, naposledy v září 2006. Vzhledem k tomu, že zde je uloženo až 280 druhů odpadů, při požárech pravděpodobně unikla do ovzduší řada nebezpečných látek včetně dioxinů (2). I přes nesouhlas místních obyvatel, nevládních organizací, České inspekce životního prostředí a Krajského úřadu Jihočeského kraje vydalo Ministerstvo životního prostředí souhlas s rozšířením skládky, které navrhla společnost ASA České Budějovice. Arnika spolu se Sdružením Calla jsou od počátku proti. „Skládka v Lišově pochází ještě z dob socialismu a nikdo přesně neví, co všechno tato stará ekologická zátěž skrývá. Skládka by měla být bezpečně sanována a uzavřena, aby obyvatelé Lišova nemuseli žít ve strachu z následků úniků chemických látek při dalších požárech,“ vysvětluje Jitka Straková z českobudějovické pobočky Arniky.

Vedle záběrů z nechvalně proslulé bhopálské tragédie či katastrofy v Sevesu mohou lidé na výstavě vidět také snímek ústeckého fotoreportéra Libora Zavorala z rozsáhlého požáru v ústecké Spolchemii (3), kdy explodovala některá výrobní zařízení a shořelo zde zhruba 100 tun umělých pryskyřic . Na výstavě jsou k vidění i velmi výjimečné záběry. Mezi unikáty patří letecký snímek nezávislého novináře a fotografa Václava Vašků, kterému se podařilo vyfotit únik chlóru ze Spolany Neratovice při povodních v roce 2002. Jeho fotografie zachycující žlutý chlórový mrak nad zatopenou chemičkou patrně nemá ve světě obdoby (4).

„Spolana Neratovice do poslední chvíle tvrdila, že její továrna je zcela zajištěná a žádné nebezpečí nehrozí. Chtěli jsme vidět situaci zblízka a snažili jsme se dostat na místo nejprve lodí. Oblast však byla uzavřena armádou, takže jsme začali shánět letadlo či vrtulník. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme našli pilota, který byl ochotný nad Spolanu letět, ačkoliv vzdušný prostor byl v tu dobu také uzavřen. Při svém pátrání po těchto záběrech jsem nenarazil na žádnou podobnou fotografii, na které by byl únik chlóru z nějaké chemičky tak jasně vidět jako na této z roku 2002,“ popsal vznik fotografie Václav Vašků.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí