zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průzkum: Turisté v Českém ráji škodí přírodě

24.02.2007
Příroda
Průzkum: Turisté v Českém ráji škodí přírodě
TURNOV - Turisté podle průzkumu ministerstva životního prostředí škodí v Chráněné krajinné oblasti Českého ráje přírodě. Chodí často mimo vyznačené cesty a šlapou po vzácné vegetaci. Škody páchají nejen pěší, ale také cyklisté, rybáři a horolezci, vyplynulo z průzkumu, jehož autoři tři roky v oblasti sledovali změny vyvolané cestovním ruchem. Ještě větší škody mají podle expertů na svědomí turisté v Krkonoších nebo Českém Švýcarsku.

Správci CHKO by podle průzkumu měli na turisty více dohlížet. Vedoucí CHKO Český ráj Lenka Šoltysová ale řekla, že uskutečnit půjde jen část doporučení. Hlavním problémem je podle ní nedostatek peněz.

Výzkum zjistil, že cyklisté se pohybují mimo vyznačené trasy, rybáři vysekávají vegetaci na březích rybníků. Přispívají tak k erozi cest a znečištění vodní toků. Největší devastace je patrná v okolí Klokočských a Příhrazských skal.

Odborníci proto doporučili zvýšit počet strážců a omezit lezení po skalách i počet nástupních míst pro horolezce. Některé vyhlídky jsou ale přístupné z více stran.

Šoltysová uvedla, že správa z finančních důvodů nebude počty strážců v přírodě zvyšovat. "Získali jsme pro ně ale výraznější oblečení, aby byli více vidět," dodala. Podle ní chybí peníze na opravy cest a lidé by potřebovali také velká záchytná parkoviště. Jejich výstavbu ale nikdo neplánuje, přestože jen 12 procent turistů přijíždí do Českého ráje hromadnou dopravou. Správa zato uvažuje o uzavření některých cest a úseků, aby si ekosystémy od náporu turistů odpočinuly a měly šanci se vzpamatovat.

Průzkum, který stál asi tři miliony korun, sledoval cesty a zájmy turistů a cyklistů. Celoročně se zaměřoval na pět nejnavštěvovanějších míst a v létě ještě na dvě další stanoviště. "Nejvíce lidí míří na Hrubou Skálu, Pantheon a hrad Kost," řekl Ondřej Habr ze společnosti Kolpron, která průzkum provedla. Prachov podle něj navštíví v sezoně denně až 460 lidí. Většina turistů vyráží na pěti- až sedmikilometrové výšlapy. Do Českého ráje je láká hezká příroda, hledají v ní odpočinek, většina turistů je domácích. V sezoně je v Českém ráji jen devět procent cizinců a mimo ni čtrnáct.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí