zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budyně bude ochráněna proti povodni

22.02.2007
Voda
Budyně bude ochráněna proti povodni

Budyně nad Ohří - Město Budyně nad Ohří a její okolí bude brzy ochráněno proti rozvodněné Ohři sérií protipovodňových opatření. Je tak zařazena na seznam čtyř obcí na celém toku řeky, kterých se tato ochrana týká.

"Protipovodňová opatření budou na našem katastru v délce přibližně tří kilometrů. Většinou se bude jednat o protipovodňový val. Na jednom místě pak plánujeme mobilní stěnu," informoval starosta Budyně nad Ohří Petr Medáček.

Zamýšlené valy by podle starosty měly být o přibližně dva metry nižší, než železniční trať. Jejich šíře se bude nejčastěji pohybovat jen okolo sedmi metrů. Nebudou totiž v bezprostřední blízkosti toku. Svou funkci začnou plnit teprve při rozlivu řeky. Podle slov starosty ale nebudou mít plánované valy krajinotvorné důsledky.

Zařízení pro případnou instalaci mobilní stěny chtějí Budyňští mít v okolí historického mostu přes Malou Ohři.

Plánované zábrany a valy by měly Budyni ochránit proti stoleté vodě. Tou bylo město zasaženo naposledy v padesátých letech minulého století.

Zástupci Budyně se chystají v nejbližší době žádat Ústecký kraj o zařazení do skupiny obcí, pro kterou bude vypracována potřebná projektová dokumentace.

Podle předběžné studie by se měly celkové náklady pohybovat okolo dvaceti pěti milionů korun. "Tato částka se však podle typu podloží při stavbě může i zdvojnásobit," upozornil starosta.

Michal Závada
Litoměřický deník  

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí