zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na severu země vyrůstá "nový" prales

23.02.2007
Příroda
Les
Na severu země vyrůstá  nový  prales

Na Chrudimsku, v místě zvaném Kaňkovy hory, bude za sto let prales, slibuje František Bárta, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory, do níž Kaňkovy hory patří. Znamenalo by to, že se z tohoto zalesněného hřbetu v okolí hradu Lichnice už brzo stane zóna, kam zjednodušeně řečeno nebudou smět dřevaři ani houbaři.

Půjde-li všechno dobře a složitý vývoj nic nenaruší, naleznou další generace turistů v tomto prostředí stejný klid a romantiku jako dnešní výletníci v Boubíně, Smrčině, Přimdě a na dalších třech desítkách míst v republice.

"V bezzásahové zóně se porost na rozdíl od hospodářských lesů vyvíjí přirozeným způsobem," vysvětluje jeden z největších odborníků na českou přírodu, geolog Vojen Ložek. "Pokud přijde kalamita a pokácí nějaké stromy, nebo pokud stromy spadnou samy od sebe, nechají se prostě ležet."

Takové zóny se zřizují na všech velkoplošných chráněných územích a jednou z nich může vzniknout prales. "Prales je les ponechaný napospas přírodním vlivům, přičemž v různých oblastech se chová a vypadá úplně jinak."

Bukový prales v Kaňkových horách by například nemohl zničit kůrovec, který před několika lety výrazně poškodil smrkové pralesy na Šumavě. "Jediné, co by tu mohlo řádit, je tornádo," říká Ložek. "U nás jsou ale tornáda poměrně malá a vždycky prokácí jen menší průsek, nikdy celou plochu."

Zástupce ředitele hradecké pobočky Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Miroslav Válek zřízení nového pralesa vítá, upozorňuje však, že je třeba uvažovat i ekonomicky.

"V naší republice je čtvrtina lesů v chráněném režimu. Myslím, že v současnosti máme takových území dost a vznikají-li nové, mělo by se to dobře posoudit. Ten komerční tlak je totiž ohromný."

Vedoucí správy CHKO Železné hory ale tvrdí, že ekonomický přínos Kaňkových hor je nulový. "Vesměs jde o svahové, těžko přístupné lesy, kde se nedá těžit." Aby na Chrudimsku vznikl druhý Boubín, nesmí být krajina narušována zásahy zvenčí. "Samozřejmě, že jsme tu už chytili řadu místních chatařů," říká ředitel CHKO Železné hory. "Chodí sem na houby a my jim nechceme dávat pokuty, i když na to máme právo. Spíš se jim snažíme vysvětlit, že zde žije desetkrát víc živočišných druhů než v běžném lese."

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí