zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomouc ušetřila díky zpětnému odběru elektroodpadu statisíce Kč

26.02.2007
Odpady
Olomouc ušetřila díky zpětnému odběru elektroodpadu statisíce Kč

Olomouc - Olomoucká radnice ušetřila loni díky zpětnému odběru elektroodpadů téměř 900 000 korun. Smlouvy se společnostmi Asekol, Elektrowin a Ekolamp, které se zabývají zpětným odběrem, město uzavřelo loni v květnu. Ušetřené peníze radnice bude investovat zpět do oblasti odpadového hospodářství, řekl dnes ČTK náměstek primátora Svatopluk Ščudlík.

Olomoučané nashromáždili od května do konce loňského roku ve dvou místních sběrových dvorech více než 190 tun elektrozařízení, z toho 3470 ledniček, 8612 televizorů a monitorů, 3180 zářivek a 50 tun ostatních elektrospotřebičů.

Radnice před uzavřením smlouvy se společnostmi, které se zabývají zpětným odběrem elektroodpadů, platila za likvidaci například televizoru 100 korun, za lednici 350 korun a za zářivku osm korun.

"Úspora nákladů Olomouce za provoz sběrných dvorů v souvislosti se zapojením do systému zpětného odběru byla vyčíslena na 871 000 korun," upřesnila vedoucí oddělení odpadového hospodářství magistrátu Jana Matzenauerová.

Náměstek primátora doplnil, že pokud se radnici podaří v některém segmentu služeb ušetřit, snaží se peníze investovat zpět do této oblasti. "Získané peníze můžeme použít například na rozšíření sběru bioodpadu do dalších městských částí," řekl Ščudlík.

Společnosti Asekol, Elektrowin a Ekolamp loni v ČR dohromady vybraly kolem 1,9 kilogramu elektroodpadu na osobu. Česko se zavázalo EU, že do roku 2008 vybere minimálně čtyři kilogramy elektroodpadu na osobu a rok, tedy zhruba 40 000 tun. Pokud to nesplní, dostala by od EU pokutu.

Češi ještě nejsou zvyklí odevzdávat veškerý elektroodpad do sběrných dvorů. Podle průzkumu agentury Markent končí v popelnicích například 72 procent kompaktních zářivek, 49 procent lineárních zářivek a téměř polovina fénů a kulem.

Vladimír Onderka
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí