zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Televizní večerníček připomene vzácné rysy

26.02.2007
Příroda
Televizní večerníček připomene vzácné rysy

Nový večerníček Václava Chaloupka, který od soboty (24. 2.) uvádí Česká televize, příběhem kotěte opuštěného po zabití matky připomene osud rysů na Šumavě. Hnutí DUHA vypsalo odměnu 50 tisíc korun za informaci, jež povede k usvědčení a odsouzení lovce, který vzácnou kočkovitou šelmu ilegálně zastřelil. K nabídce se minulý týden připojila také Českomoravská myslivecká jednota.

Večerníček Madla a Ťap má třináct dílů po osmi minutách. Vypráví příběh opuštěného rysího mláděte, které ve společnosti štěněte putuje přírodou na Šumavě a přátelí se se strážcem národního parku.

Asi metr dlouhý rys je největší česká kočka. Toulá se horskými lesy a loví hlavně srnce, méně slabší prasata, jeleny i hlodavce. Své přízvisko ostrovid si opravdu zaslouží: uvidí myš na vzdálenost 65 metrů. Po vyhubení v devatenáctém století se dnes do horských lesů opět vrací. Objevuje se hlavně na Šumavě či v Beskydech; na dalších místech byl opět vystřílen.

Podle odhadů bylo za posledních dvacet let ilegálně zastřeleno asi 500 rysů. Ze čtrnácti zvířat, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, pytláci patrně zabili už osm. V anonymním průzkumu Akademie věd z oslovených 204 myslivců v místech výskytu rysa dvacet přiznalo, že vzácnou šelmu zastřelilo. Ilegální lov způsobil prudký úbytek. Populace na  jihozápadě Čech byla v polovině devadesátých let odhadována na 120 kusů. Při posledním sčítání bylo nalezeno pouze do 80 zvířat.

Odměna má pomoci usvědčení pytláků a zároveň je odstrašovat od dalšího ilegálního lovu.

Večerníček je inspirován příběhem rysí samice Milky, jež na Šumavě po postřelení vykrvácela a zemřela v červnu 2004. Pitva ukázala, že před několika týdny porodila tři mláďata, která opuštěna musela během pár dní uhynout hladem. Právě tento případ motivoval také vypsání odměny.

Internetová stránka večerníčku: www.ceskatelevize.cz/program/10099270299.html

Další informace velkých šelmách, rysích hlídkách Hnutí DUHA a odměně: www.selmy.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí