zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody koupili na Benešovsku les s vzácným lýkovcem

26.02.2007
Příroda
Les
Ochránci přírody koupili na Benešovsku les s vzácným lýkovcem

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) loni koupil velkou část Kupsovy skály u Nesperské Lhoty na Benešovsku. Vyskytuje se na ní lýkovec jedovatý, který kvete časně na jaře a je znám zejména svou jedovatostí. Patří k vzácným druhům naší květeny a na Kupsově skále se nachází regionálně významná populace, řekl dnes ČTK Martin Klaudys z Podblanického ekocentra ČSOP.

Na pozemku o rozloze 4191 metrů čtverečních je zachován fragment přírodě blízké doubravy s bohatým podrostem. Na jeho koupi byly použity prostředky ze sbírky Místo pro přírodu, v níž se shromažďují peníze na výkup ohrožených přírodovědně cenných lokalit. Hospodaření na nich vyžaduje většinou jiný postup než údržba běžných přírodních území.

V uvedené lokalitě nyní hospodaří Český svaz ochránců přírody Vlašim v rámci programu Pozemkový spolek pro přírodu a památky Podblanicka. Navázal na činnost okrašlovacího spolku, který ve Vlašimi působil před 100 lety.

Podblanické ekocentrum pořádá 10. března v rámci cyklu přírodovědných vycházek výlet na Kupsovu skálu s odborným výkladem. Účastníci navštíví i soutok řeky Blanice a Poláneckého potoka a další místa v okolí.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí