zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SPOLEČNOST GE OZNÁMILA DALŠÍ POKROK V TECHNOLOGII ŽÁROVEK: NOVÉ VYSOCE ÚČINNÉ ŽÁROVKY BY MĚLY BÝT NA TRH UVEDENY V ROCE 2010

01.03.2007
Energie
SPOLEČNOST GE OZNÁMILA DALŠÍ POKROK V TECHNOLOGII ŽÁROVEK: NOVÉ VYSOCE ÚČINNÉ ŽÁROVKY BY MĚLY BÝT NA TRH UVEDENY V ROCE 2010

Edison znovu vynalezený: nové žárovky nabídnou vynikající světlo a efektivitu srovnatelnou s kompaktními zářivkami

 

Divize obchodní jednotky GE Consumer & Industrial pro osvětlovací systémy, jež je světovým leaderem ve vývoji energeticky úsporných osvětlovacích produktů a zařízení,  oznámila zdokonalení žárovky, kterou vynalezl zakladatel GE Thomas Edison. Díky těmto vylepšením 125 let starého Edisonova vynálezu by se žárovky měly v oblasti energetické úspornosti dostat na stejnou úroveň jako kompaktní zářivky (CFL), což bude mít značný přínos pro ekologii. Žárovky by se měly na trhu objevit během několika příštích let a spotřebitelům by měly nabídnout stejně jasné a ostré světlo jako stávající zářivky – zároveň však při mnohem nižší spotřebě energie a při snížení emisí skleníkových plynů.

 

Nové vysoce efektivní žárovky (HEIÔ), jež používají inovativních materiálů vyvinutých divizí pro osvětlovací systémy GE sídlící v Clevelandu (Ohio) ve spolupráci s Globálním výzkumným centrem GE sídlícím v Niskayuně (stát New York), nahradí tradiční 40 až 10wattové žárovky, které jsou dnes nejoblíbenějším druhem žárovek používaných spotřebiteli. Novou technologii bude posléze možné použít i na všechny ostatní typy žárovek. Cílem při spuštění výroby je dosáhnout až téměř dvojnásobné efektivity, tedy 30 lumenů na 1 Watt, než jakou se vyznačují současné žárovky. Použití technologie HEI by mělo zvýšit efektivitu žárovek oproti současnému stavu až čtyřikrát – ta by tak byla srovnatelná s efektivitou dnešních zářivek (CFL). Přijetí této nové technologie by mělo přinést snížení emisí skleníkových plynů až o 40 milionů tun CO2 ve spojených státech a až o 50 milionů tun v EU, pokud by všechny tradiční žárovky byly nahrazeny žárovkami využívající technologii HEI.

 

Kevin Nolan, viceprezident pro technologii v obchodní jednotce GE Consumer & Industrial, prohlásil: „Nová verze Edisonovy žárovky pro 21. století nabídne nejen úsporu energie, ale i všechny další výhody, jaké mají zářivky, tedy včetně vysoké kvality světla a okamžitého výkonu. To vše za cenu, která bude podstatně nižší, než je cena zářivek. Společně s ostatními výrobci jsme zářivky velice důrazně propagovali, nicméně zákazníci si žádají širšího výběru a my na jejich požadavky chceme reagovat, přičemž zároveň chceme přispět k ochraně životního prostředí. Je pro nás velice důležité nabídnout zákazníkům komplexní škálu produktů, které jim umožní realizovat jejich osobní touhu snižovat dopad na životní prostředí a zároveň si pořídit nejlepší osvětlovací produkt. I proto jsme velice rázně přistoupili k uvedení těchto nových žárovek na trh..”

 

Společnost GE učinila toto oznámení současně se svým rozhodnutím podpořit v EU, Spojených státech a dalších oblastech legislativní snahy, které urychlí zavedení všech typů vysoce efektivní osvětlovacích produktů v rámci globálních snah o zajištění energetické bezpečnosti a o snížení emisí skleníkových plynů. Technologie HEIÔ vyvinutá společností GE napomůže dosažení cílů, které Evropská komise vytyčila v rámci svého „Akčního plánu za dosažení energetické efektivnosti“. Podle tohoto plánu by se spotřeba energie v Evropě měla do roku 2020 snížit o 20 procent.

 

Společnost GE investovala během posledních třech let více než 150 milionů EUR do vývoje energeticky úsporných osvětlovacích produktů – kompaktních žárovek Biax™, zářivek Starcoat ™ a žárovek CMH™. Investice do energeticky efektivních osvětlovacích systémů je součástí iniciativy ecomagination, v jejímž rámci chce GE uvádět na trh nové technologie, které zákazníkům a spotřebitelům umožní čelit naléhavým ekologickým výzvám.

 

Obchodní jednotka GE Consumer & Industrial je celosvětovým leaderem ve vývoji spotřebičů, osvětlovacích zařízení a integrovaných průmyslových zařízení, systémů a služeb. Poskytuje řešení pro průmyslové i domácí využití ve více než sto zemích. GE Consumer & Industrial využívá inovativní technologie a iniciativy ecomagination, jež umožňuje zákazníkům a spotřebitelům vyrovnávat se s naléhavými ekologickými výzvami a zároveň jim dodává pohodlné, bezpečné a vhodné elektrické produkty. Společnost General Electric (NYSE: GE) uvádí imaginaci v praxi a prodává své produkty pod značkami GE®, Monogram®, Profile™, Enrich™, Biax™, ConstantColor™, Lucalox™, Starcoat™ a Grasslin™. Více informací najdete na www.ge.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2019
29.11.2019 - Seminář, školení
13
12. 2019
13.12.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí