zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seminář v Evropském parlamentu: Méně pesticidů pro lepší zdraví

05.03.2007
Chemické látky
Seminář v Evropském parlamentu: Méně pesticidů pro lepší zdraví
Ve středu 7. března 2007 proběhne v bruselském sídle Evropského parlamentu seminář věnovaný právě projednávaným návrhům tématické strategie a rámcové směrnice „pro udržitelné užívání pesticidů“ v Evropské unii. Seminář nazvaný „Pesticide use reduction for better health: scientific evidence and best practices for a European approach“ pořádají evropské nevládní organizace Aliance pro zdraví a životní prostředí (Health and Environment Alliance – HEAL) a Akční síť pro pesticidy (Pesticide Action Network Europe - PAN) ve spolupráci se skupinou europoslanců.

Program semináře zahrnuje kromě vystoupení europoslankyně Hiltrud Breyer také vystoupení předních evropských odborníků. Příspěvek Roberta Bertolliniho, ředitele zvláštního programu WHO pro zdraví a životní prostředí, je nazván Děti a pesticidy - přehled důkazů. Sdělení Philippa Grandjeana z americké Harvard University je nazváno Potřeba testování neurotoxicity pesticidů pro ochranu dětí. Profesorka Jana Hajšlová z pražské Vysoké školy chemicko-technologické promluví na téma Ochrana dětí před rezidui pesticidů v potravinách: dnešní výzvy a další zlepšování. Peter Bergkvist ze Švédské agentury pro chemické látky (KEMI) bude prezentovat Švédské zkušeností s náhradou nebezpečných pesticidů. Georgina Downs z britské nevládní organizace UK Pesticides Campaign vystoupí na téma Vedení kampaně pro snížení expozice obyvatel pesticidům. Jean-Luc Dupupet z Caisse Centrale de Mutualité Sociale Agricole (CCMSA) promluví na téma Poznání souvislosti pesticidů s Parkinsonovou chorobou. Sofia Parente (PAN Europe) a Genon Jensen (HEAL) budou prezentovat společný materiál obou nevládních organizací nazvaný Novinky ve vědeckém poznání zdravotních vlivů pesticidů.

Seminář 7 března od 14 do 18 hodin v budove Paul-Henry Spaak building (PHS) Evropského parlamentu v místnosti PHS1C51.

Semináře se zúčastní také zástupce Společnosti pro trvale udržitelný život, která je řádným členem HEAL a asociovaným členem PAN Europe.

Další dostupné informace k češtině:

· Tematická strategie udržitelného používání pesticidů: http://eur/lex.europa.eu/LexUriServ/site/cs/com/2006/com2006_0372cs01.doc

· Tisková zpráva STUŽ Plzeň k tematické strategii a rámcové směrnici pro užívání pesticidů: www.stuz.cz

· Pořad České televize z cyklu NEDEJ SE! s tematikou připravovaných evropských dokumentů v oblasti pesticidů odvysílal v úterý 23. ledna program ČT 2 a je možné si přehrát na internetové stránce ČT: www.ceskatelevize.cz

Zdroj: STUŽ

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí