zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radní Mexiko City budou do práce jezdit na kolech

06.03.2007
Obecné
Radní Mexiko City budou do práce jezdit na kolech
Členové vedení mexické metropole budou každý měsíc alespoň jednou jezdit do práce na kole, aby tak dali příklad obyvatelům a odstartovali kampaň za používání alternativních dopravních prostředků. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na zdroje z radnice.

S výjimkou sanitek, popelářů, policejních a hasičských vozů a podobně "se musíme my všichni ostatní, počínaje šéfem (metropolitní) vlády, pohybovat na bicyklech", oznámil starosta federálního distriktu Marcelo Ebrard.

Iniciativa bude odstartována na Apríla, 1. dubna. Je součástí programu "Prošlapej se městem", jehož nejodvážnějším cílem je snížit počet automobilů v ulicích hlavního města Mexika, stejně jako různých jiných akcí. Patří k nim i vybudování řady cyklostezek, parkovišť a půjčoven kol.

Mexická metropole s 18,5 milionu lidí patří k nejlidnatějším městům na světě. Léta trpí problémy s dopravou, znečištěným ovzduším, nedostatkem parkovišť a neměla ani urbanistickou politiku, jež by propagovala v městské dopravě alternativní prostředky.

Funkcionáři, kteří budou do práce pravidelně dojíždět na kole, budou upřednostněni při výběru místa svého úřadu co nejblíže svým domovům.

Pokud se k projektu připojí i podniky a budou dávat přednost bezmotorové dopravě, mohou získat jisté daňové úlevy.

"Musíme o veřejných prostorách ve městě přemýšlet jinak než doposud. Dosud se za ně tradičně považovaly jen parky či zahrady. Ale teď mluvíme o tom, že veřejným prostorem je celé město a my potřebujeme tento prostor zlidštit," prohlásil jeden z místních úředníků.

Podle radnice zabírají automobily 35 procent plochy města. Bicykly v současnosti tvoří jen 0,7 procenta dopravních prostředků v metropoli. Ebrard chce, aby to do tří let byla dvě procenta a do šesti let pět procent.

Dopravní nehody v hlavním městě způsobují více úmrtí než mnohé nemoci, včetně různých druhů rakoviny. Na vině je i neadekvátní systém signalizace, poznamenal dále.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
29
11. 2017
29-30.11.2017 - Konference
Salzburg
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí