zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Reakce svazu ekozemědělců na snížení sazeb dotací na travní porosty v systému ekologického zemědělství

09.03.2007
Zemědělství
Reakce svazu ekozemědělců na snížení sazeb dotací na travní porosty v systému ekologického zemědělství

Ministr zemědělství Petr Gandalovič oznámil dne 6.3.2007, že MZe ČR přehodnotilo výši dotace na travní porosty pro EZ v rámci Programu rozvoje venkova.

Dotace má být snížena z původně schválených 2.650 Kč na hektar TTP na 2.100 Kč na hektar.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců s tímto snížením nesouhlasí. Rozhodnutí se negativně odrazí  v ekonomice  většiny ekologických zemědělců, protože i produkční ekozemědělci s ornou půdou mají vysoké zastoupení travních porostů (požadavek na uzavřenost ekofarem).

Pro představu 50 našich největších ekologických pěstitelů na orné půdě obhospodařuje přes 13.000 ha orné půdy a zároveň přes 39.000 ha TTP. Snížení podpory na TTP, tak ekonomicky postihne i  ekozemědělce s bioprodukcí na orné půdě.

Obáváme se toho, že peníze ušetřené snížením sazeb se z ekologického zemědělství úplně vytratí nebo budou podpořeny systémy hospodaření, které nemají zdaleka tak dopracované a uzákoněné produkční normy šetrné k životnímu prostředí, ani systém nezávislé kontroly a certifikace, jak je tomu u ekologického zemědělství.

Na druhou stranu si svaz cení skutečnosti, že pan ministr a MZe chtějí více podpořit produkci biopotravin.

O konkrétní podpoře bioprodukce a  následnému zpracování domácích biopotravin by svaz s vedením ministerstva rád jednal. Tisková zpráva ministerstva zemědělství ze 6.března je v tomto ohledu sice příslibem, ale  konkrétní účinná opatření, jak budou produkce a prodej našich biopotravin podpořeny, zatím neudává.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Ing. Zdeněk Perlinger

předseda svazu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí